Článek
Za návrhem Eco-Floating Hotelu, jak se projekt jmenuje, stojí turecká architektonická společnost Hayri Atak Architectural Design Studio, která relativně nedávno představila i odvážný návrh mrakodrapu pro newyorskou čtvrť Manhattan.
Plovoucí hotel v Kataru by zabíral celkovou plochu 35 tisíc čtverečních metrů a dohromady by disponoval 152 pokoji. Nechyběly by v něm samozřejmě bary, plavecké bazény, wellness zóna, posilovna nebo i vnitřní vodopád, uvádí server New Atlas. Kromě klasické příjezdové cesty bude součástí budovy také heliport.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gW_Y/d9yHO.jpeg?fl=cro,0,0,1250,700%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Zajímavým prvkem je střecha připomínající vodní vír. Má mít však i praktický účel.
Zdaleka nejzajímavější je však samotný kruhový tvar budovy s prosklenou střechou a dírou uprostřed připomínající vodní vír. Kolem své osy má budova rotovat, ale velmi pozvolna — celé otočení by trvalo rovných 24 hodin.
Hotovo snad do roku 2025
Právě specifický tvar má být jednou z předností stavby. Střecha by totiž přispěla k hromadění dešťové vody, jenž se má používat k zalévání rozsáhlých zelených ploch na balkonech a přilehlých terasách. Nemají chybět ani solární panely či turbíny, které by hotelu vyráběly energii. Stejně tak by architektonická společnost ráda využila i přílivu a vyráběla elektřinu z moře. K tomu by měl dopomoci mimo jiné onen otáčivý mechanismus.
Hotel se má nacházet někde u pobřeží, přesná lokalita však není zatím určena. Architektonické studio by však návrh rádo přetavilo v realitu do roku 2025.
První vesmírný hotel plánuje otevřít už v roce 2027. Levný nebude
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gT_W/RhITC.jpeg?fl=cro,0,1,1232,693%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)