Článek
„Je všeobecně známo, že nejlepší koupání s nejčistší vodou v Česku nabízejí vytěžené pískovny a zatopené kamenolomy. Tovačovská riviéra by měla připomínat klasické koupaliště vhodné i pro rodiny s dětmi,“ uvedl ředitel pro báňský inženýring a životní prostředí společnosti Českomoravský štěrk Tomáš Bína.
„Areál jsme pronajali městu za symbolickou korunu a budeme zajišťovat odvoz odpadků, sečení a servis toalet. Cílem je ukázat lidem, že těžba štěrkopísku nemusí být jen zdrojem základní suroviny pro stavebnictví,“ doplnil ředitel.
Zikmundova vila se pro veřejnost otevře od září
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QQ_t/CGwBI1.jpeg?fl=cro,0,148,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Tovačovská riviéra disponuje po stavebních úpravách téměř půlkilometrovou pláží a o něco kratším přístupem do vody mimo pláž. „Plocha ke koupání vymezená lanem s bójkami je větší než 24 hektarů,“ poznamenal mluvčí společnosti Petr Dušek.
Využití pláží k rekreačním účelům dříve limitovaly vysoké břehy jezera. Nyní se zde po každých 50 metrech střídají zatravněné pozvolné svahy a lávky vybavené schodišti a zábradlím.
Rozhodlo referendum
K úpravě břehů Annínského jezera se těžaři rozhodli i na základě výsledků loňského referenda o rozšíření těžby štěrkopísku na pozemcích města. Proti rozšíření těžby se tehdy vyjádřilo 76 procent hlasujících voličů. Ukázalo se mj. to, že obyvatelé nejsou spokojeni s tím, co jim zde zůstává po těžbě štěrkopísku.
„Rozhodli jsme se jim tedy vyjít vstříc a v prvním kroku vytvořit z Annínského jezera opravdové koupaliště,“ uvedl již dříve jménem pískovny v Tovačově Vlastimil Polišenský.
Těžba štěrkopísku začala u Tovačova v roce 1951, nyní tvoří soustavu Tovačovských jezer čtyři samostatné vodní plochy.
Úštěk a jeho památky lákají turisty i filmaře
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QR_w/c7pkv.jpeg?fl=cro,0,65,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Může se vám hodit na Firmy.cz: