Článek
Dva muže ze Senegalu nahlásili další návštěvníci s tím, že ignorovali zákaz vstupu a vyšplhali do části zdi, která aktuálně podstupuje rekonstrukci. Správa památky vzápětí podnikla odvetné kroky a pomocí rezervačního a monitorovacího systému provinilce našla. Turisty umístila na takzvaný blacklist, což jim v budoucnu omezí nákup vstupenek.
Správa pak na sociální síti Weibo, která je čínskou obdobou Twitteru, uvedla, že velká část památky potřebuje opravit. „Z bezpečnostního hlediska je zeď nestabilní, cihly jsou uvolněné, a když nejste opatrní, tak se buď ztratíte, nebo zraníte. Rozhodně není vhodné tam šplhat nebo chodit,“ napsala správa památky.
Two foreigners who posed for photos on an off-limits part of the Great Wall of China have been blacklisted by the tourist site’s management. https://t.co/rAk7psqHN9 pic.twitter.com/wtKpbgyBkj
— David Paulk 波大卫 (@davidpaulk) May 13, 2021
Provozovatel také návštěvníky požádal, aby respektovali stáří Velké čínské zdi, která figuruje na seznamu dědictví UNESCO a řadí se také k sedmi novodobým divům světa.
Vyžadují slušné chování
Podle státního listu Global Times jde možná o první případ, kdy se cizinci na černou listinu dostali. Tento druh postihu je přitom aplikován na mnoha památkách v Číně, aby se návštěvníci chovali „civilizovaně“ a s úctou.
O tématu se na sociální síti Weibo rozhořela diskuze. Jeden z uživatelů například uvedl, že stejný postup se má v případě porušení pravidel aplikovat jak na Číňany, tak na cizince.
Velká čínská zeď je jednou z nejpopulárnějších památek v zemi. I během loňského Zlatého týdne, říjnového svátku, na ni zavítalo více než 48 tisíc lidí denně, uvádí CNN. Navzdory mnoha varováním se však lidé vydávají i na sekce zdi, které jsou ve špatném stavu.