Článek
Radnice na jmenovaný zákon z roku 1949 o ochraně pobřeží upozorňuje několika varovnými cedulemi, které nechala vyvěsit poté, co si turisté stěžovali na výhrůžky žalobami. Kdo bude při krádeži kamenů přistižen, hrozí mu pokuta až 1000 liber (28 350 korun).
„Ti, kdo zažili povodně před pár lety, vědí, jaké škody dokáže napáchat voda. Když nebudou oblázky, každá bouře bude pro oblast zničující,“ uvedl pro britský server Telegraph Berry Jordan z farnosti v St Gennys. Identitu provinilce, který se s „lupem“ vrátil zpět, aby nečelil trestnímu stíhání, ovšem kvůli citlivosti údajů neuvedl.
Ohavné, komentují cedule místní
Přestože oblast kolem St Gennys a vedlejší obce Crackington Haven zažila podobných incidentů už několik, kritici tvrdí, že cedule jsou ošklivé a zbytečně kazí prostředí pitoreskní pláže. „Je to ostuda. Ten problém musí být skutečně značný, když teď pláže hyzdí velká červenožlutá cedule s výhrůžkou žaloby,“ komentovala postup úřadu místní umělkyně Jen Dixonová.
Tourist who took pebbles from beach is forced to travel hundreds of miles to bring them back: The case emerged after complaints that beach visitors are being ‘aggressively’ threatened with prosecution for taking stones home from Crackington Haven in… https://t.co/WEHJqNDlEB pic.twitter.com/itT5pMdGeS
— Patrick (@cahulaan) 22. srpna 2018
Přidaly se i další hlasy, které volají, jak jsou cedule ohavné a že mít jich kolem jedné pláže tolik je autoritářské. Dvě ze čtyř varovných cedulí proto nechal úřad pod nátlakem odstranit. „Zaslechla jsem návštěvníky, kteří šli na pláž, jak říkali, že cedule působí velmi agresivně,“ uvedla Lisa Wardová, která žije v Crackington Havenu.
Rada Cornwallu, která vlastní a spravuje na 57 pláží v hrabství, se ovšem brání. Krádež oblázků podle ní může působit nevinně, ale ve výsledku jde o vážnou věc. „Každý rok navštíví pláže v Cornwallu tisíce turistů. Když si každý odnese kámen, bude to mít nedozírné následky na prostředí, přispěje to k erozi, zmizí přirozené bariéry při záplavách,“ uvedl mluvčí rady.
One man drove over 200 miles to return stones to the beach here at Crackington Haven after being threatened with £1000 fine. But are these signs warning visitors too “aggressive”? We’ll be live on @BBCSpotlight 1830 tonight. pic.twitter.com/E29Rn89z43
— Jen Smith (@Jenezsmith) 22. srpna 2018
V jihozápadní Anglii jsou cedule už druhým opatřením, kterým se úřady snaží zabránit krádežím přírodních objektů. Před třemi lety se ve veřejných parcích čipovaly rostliny, protože je lidé trhali a odnášeli si je.
Na italské Sardinii zase bojují s turisty, kteří si z ostrova odvážejí písek. Za krádeže hrozí vysoké pokuty. [celá zpráva]