Článek
Výzkumníci z CDC a Kansaské státní univerzity zkoumali, jak daleko jsou schopny kapénky doletět na palubě. Využili k tomu figuríny, které rozprašovaly aerosol. Zjištění však byla podle serveru Independent založena také na jedné starší studii z roku 2017, která nezvažovala užití roušek.
„Podle těchto dat můžeme říct, že větší fyzická vzdálenost a menší obsazenost letadla mohou pomoci snížit riziko přenosu covidu-19 během létání,“ píše se ve studii. „Fyzické odstupy aplikované i skrze prázdné prostřední sedadlo, mohou přispět k menšímu vystavení viru.“
Bezpečné kvůli filtraci
O přenosu viru v letadlech se vyjadřovali odborníci už v minulosti. Podle expertů ze světové zdravotnického organizace je létání relativně bezpečné díky pokročilému systému filtrace vzduchu.
„Vzhledem ke skvělé ventilaci v moderních letadlech a rovněž s přihlédnutím k faktu, že většina respiračních onemocnění se přenáší přímým kontaktem, jsou největšímu riziku vystaveni cestující sedící ve stejné řadě nebo před či za někým, kdo je nemocný,“ tvrdí lékař David E Farnie z organizace Global Response Centre for MedAire Worlwide.
O možnosti ponechat prostřední sedadla prázdná se hojně diskutovalo hlavně při začátku pandemie. Aerolinky v drtivé většiny k tomuto modelu nepřistoupily, protože by se jim létání z ekonomického hlediska moc nevyplatilo. Server Independent nicméně poznamenává, že například americké Delta Air Lines prostřední sedačky blokují, ale už jen do 30. dubna.