Článek
Základem ostrova by se staly dřevěné lávky uchycené k mořskému dnu. Jakási ramena by pak zachytávala mořský odpad do pytlů, které by společně s betonem, pískem a bahnem posloužily jako možnost pro neustálé rozšiřování ostrova. Hlavní budovou by pak byl futuristicky vypadající hotel, jehož návrhy architektka představila.
Ostrov bude osázen mangrovy, které mají sloužit jako přírodní podpěra či lešení zabraňující tomu, aby se ostrov převrhl. „Mangrovy se používají jako protipovodňová ochrana, jež zachycuje sedimenty a buduje tak trochu vlastní ochranné stěny. Zároveň jejich kořeny absorbují vodu, zvětšují se a zabraňují tak ostrovu, aby se převrhl nebo potopil,“ vysvětlila architektka.
Bude moct expandovat
Ostrov se sice má zvětšovat tím, jak bude zachytávat více a více odpadu, ale neměl by expandovat nahodile, ale pouze v případě, že jeho rozšiřování bude efektivní a bezpečné.
Samotný hotel by pak měl být ctít myšlenku celého ostrova a být ekologický. Promyšlené zařízení by například filtrovalo a destilovalo mořskou vodu a užívalo solární energii.
Visionary architect and psychologist Margot Krasojevic is working on an outlandish concept that may just help us deal with the concerning plastic waste problem plaguing the world’s oceans: building a plastic island. #ShareSomethingGoodhttps://t.co/9lPLwb9q6T
— The Optimist Daily (@OdeToOptimism) May 25, 2021
Společnost Margot Krasojevic Architecture, jíž je Krasojevicová šéfkou, uvedla, že projekt má spolufinancovat jistá těžařská společnost z Jihoafrické republiky. Ta by chtěla přispět k vybudování nového ekosystému a zároveň ke snížení znečištění, k němuž dochází vlivem těžby toxických látek a kvůli odpadu, píše Daily Mail.
Kokosové ostrovy, u nichž by měl resort vyrůst, se nacházejí v Indickém oceánu jihozápadně od Indonésie. Nejbližším obydleným sousedem je Vánoční ostrov, který je rovněž zámořským územím Austrálie.