Článek
Australský vlajkový dopravce v minulosti podnikl zkušební lety, aby linky, které se stanou těmi nejdelšími na světě, otestoval. Další práce na na projektu započnou v příštím roce a k oficiálnímu spuštění by mělo dojít do dvou či tří let, uvedl pro server CNN šéf společnosti Alan Joyce.
„Project Sunrise máme stále v přípravách, chceme být schopni létat ze Sydney a Melbourne až za nejzazší horizont, nejdál, jak to jde, tedy přímými lety do Londýna a na východní pobřeží USA,“ řekl Joyce. „Půjde o hodnotu, kterou nenabídne žádná jiná letecká společnost,“ doplnil.
Aktuálně se však australské letecké odvětví soustředí především na obsluhu domácích spojení. Země se totiž po dlouhých měsících izolace začala pomalu otevírat okolnímu světu, ačkoli stále ve značně omezeném režimu. „Jakmile bude hotovo, což bude začátkem roku 2022, tak se do projektu Sunrise opět pustíme. Předpokládáme, že první letadla by mohla vyrazit na cestu v roce 2024 nebo 2025,“ upřesnil Joyce.
Úřady chtějí data
Kvůli těmto extrémně dlouhým letům, při nichž cestující stráví ve vzduchu bez mezipřistání až 22 hodin, si chce nechat společnost speciálně upravit letadla. Půjde o modifikované modely Airbus A350-1000 s velkou nádrží na palivo.
Původně mělo k otevření linek dojít už v roce 2022 či 2023, pandemie však celý projekt prakticky zastavila. Dá se předpokládat, že před zahájením dojde ještě k dalším zkušebním letům. Australský úřad pro civilní letectví totiž vyžaduje data a důkazy, že jsou lidé, ať už posádka či cestující, schopni tolik hodin ve vzduchu fyzicky ustát.