Článek
Představte si ten magický svět: na lodičce nebo ponořeni do vody vcházíte do velké a tmavé jeskynní komory, která je ozdobena stovkami namodralých světélek. Na fascinující světélkující červy arachnocampa luminosa, jak zní jejich latinský název, nemáte možnost narazit nikde jinde než právě na Novém Zélandu. A jen stěží byste našli místo, kde si jejich jedinečnou vlastnost vychutnáte lépe než v jeskyních Waitomo.
Nejpohodlnějším způsobem, jak světélkující červy spatřit, je vyrazit na prohlídku na loďce. Pokud ale dáváte přednost něčemu více adrenalinovému, můžete zkusit na podzemních říčkách raftovat, plavat a slaňovat.
Na maličkém raftu poprvé prozkoumali jeskynní komplex i anglický badatel Fred Mace a místní maorský náčelník Tane Tinorau. Jaké překvapení je asi čekalo, když v jejích útrobách vůbec nepotřebovali světlo svíček, které si s sebou přinesli.
Oba muži, nadšeni jedinečným objevem, do jeskyně vypravili ještě několikrát, objevili také vchod, který se dodnes využívá jako hlavní vstup do jeskyně. Náčelník Tinorau komplex už v roce 1889 zpřístupnil turistům a společně se svojí manželkou jím začal provádět návštěvníky. Mnoho aktuálních průvodců prý pochází právě z náčelníkovy pokrevní linie.
Mimo světélkující červy, kteří ovšem patří k tomu nejzajímavějšímu, je v jeskyních Waitomo také celá řada stalaktitů i stalagmitů, které vytvářejí množství pozoruhodných tvarů. Název jeskyně, ležící na Severním ostrovu, je pak složeninou maorských slov wai - voda a tomo - jáma.