Článek
Celých 25 let se rozpouštělo dříve rušné městečko Epecuen v agresivní slané vodě laguny, která ho v listopadu 1985 bez varování zatopila. Poté, co voda ustoupila, zůstalo opuštěné.
Dnes Epecuen už jen vzdáleně připomíná ozdravný rezort, který vyhledávalo až 20 tisíc návštěvníků ročně. Městečko sousedící s několika lagunami nabízelo turistům asi 280 podniků. Mezi nimi byly hotely, restaurace i penzióny.
Ze staveb zbyly v Epecuenu pouze ruiny. Obyvatelé se sem už nevrátili, až na jednoho – staříka Pabla Novaka. Ten tu žije v provizorních podmínkách a své osamocené dny tráví cyklistickými projížďkami po okolí zřícených domů. Občas tu Novak narazí na zvědavce nebo sběrače zrezivělých kovů.
Voda zanechala po svém ústupu bílou vrstvu soli na všem, co obklopovala. Viditelně poničené byly kromě staveb také hroby na zdejším hřbitově. Některé zůstaly po povodni otevřené.
Prozíravě se ještě před pohromou v roce 1985 zachovali někteří domácí mazlíčci, kteří podle vyprávění utekli pryč z městečka několik dní před tím, než se do ulic nahrnula voda. V té chvíli nikdo z obyvatel Epecuenu netušil, na jak dlouhou dobu se sem nastěhovala.
Ztracená Atlantida
Tuny slané vody pohřbily podle legendy také bájný kontinent Atlantida. Její poloha i vyspělá kultura je popsána v Platónových spisech. Existenci Atlantidy se nikdy nepodařilo dokázat, přesto se o ní stále vedou spory a debaty. Možná poloha tohoto kontinentu je v blízkosti Gibraltarského průlivu.