Článek
Na cestě Ledovcovým expresem ze Svatého Mořice, oblíbené dovolenkové lokality boháčů, k Matterhornu, nebezpečné horolezecké výzvy u Zermattu, sledují cestující víc než sedm hodin „promítání“, jehož režisérem je příroda.
Matterhorn, jehož vrcholek dosahuje výšky 4478 metrů, je pověstný svým vysoce nebezpečným horolezeckým terénem. Nejeden dobrodruh, který se horu snažil zdolat, tady přišel o život.
Co by pasažéři expresu cestou neměli propásnout je například průjezd po pouhých 130 metrů dlouhém Landwasser viaduktu. Ten se klene ve výšce 65 metrů.
Turisticky atraktivní zastávkou Ledovcového expresu je také Chur, hlavní a největší město kantonu Graubünden i nejstarší město celého Švýcarska. Osídlení tady údajně vzniklo už zhruba 3000 let před naším letopočtem.
„Chur měl vždy strategickou dopravní polohu, proto byl i v minulosti důležitým hospodářským bodem,“ říká průvodce. Dnes tu žije více než 30 000 lidí, mezi něž se celoročně mísí tisíce turistů.
Město, které nespí
Historické části Churu dominuje kostel sv. Martina z přelomu 15. a 16. století. Osmimetrový ciferník hodin na kostelní věži je považován za druhý největší ve Švýcarsku. Před vchodem do kostela pak nelze přehlédnout kamennou kašnu. V letních dnech se tady turisté mohou příjemně osvěžit, protože v churských kašnách teče pitná voda.
Centrum města je prošpikované obchody, restauracemi i bary. Po obvodu malých náměstíček jsou kavárny s příjemným venkovním posezením. „Jedním z nejoblíbenějších podniků ve městě je QBar v ulici Grabenstrasse,“ doporučuje průvodce.
Jeho slova o několik hodin později, po setmění, potvrzuje ve švech přeplněný interiér i obsazené stoly na ulici před zmíněným barem. Určitou nevýhodou podniku je frekventovaná silnice táhnoucí se jen několik metrů od vchodu a těsně vedle pouličního posezení.
Dechberoucí alpské panorama
Většina cestovatelů ale samozřejmě nemíří do Churu kvůli návštěvě barů. Turisté spojují toulky městem kromě jiného také s výpravou Bernina expresem. Ten odsud vyráží a míří přes více než 50 tunelů a téměř 200 mostů do italského Tirana.
Bernina expres vystoupá z nadmořské výšky 584 metrů, v níž leží Chur, až do průsmyku Bernina ve výšce 2253 metrů. Pak už se vydává směrem k Tiranu v nadmořské výšce 429 metrů.
Cestující mají možnost pozorovat ty nejdivočejší scenérie alpské krajiny. Občas je jejich výhled přerušen průjezdem temného tunelu. Pak už ovšem zase mohou u velkých oken lapat po dechu při jedinečné panoramatické podívané.
Zlatým hřebem cesty je zastávka Ospizio Bernina ve výšce 2253 metrů nad mořem. Tam mají cestující několik minut na to, aby vystoupili z vlaku a fotili či jen pozorovali zdejší skalnaté hory a jejich zelená úpatí.