Článek
Pověst nejodlehlejší pošty na světě má britská úřadovna v Antarktidě. Poštovna v Číně by jí však jistě mohla konkurovat. Od nejbližší silnice je vzdálená 10 kilometrů a životem zrovna nekypí. Bouda o rozloze 15 metrů čtverečních byla přes 35 let opuštěná a málokdy ji někdo navštíví, píšou servery Oddity Central a News 18.
Čirou náhodou se však dřevěná poštovna dostala do hledáčku několika nadšenců, kteří se rozhodli úřad uprostřed ničeho přivést k životu. Loni v prosinci odsud odešlo na 20 tisíc dopisů a pohlednic, a to zejména díky Číňance známé pouze pod jejím příjmením Čangová. Právě ta je jednou z osob, které se o revitalizaci budovy postaraly.
This Wooden Shack in the Middle of a Desert Is the World’s Most Remote Post Office https://t.co/byGdVWhdOC #amazingplaces #travel #China #loneliestpostoffice #coolplaces pic.twitter.com/WhzkqrEaeS
— Spooky (@OddityCentral) May 13, 2022
Se svým kamarádem a s pomocí internetu vymyslela způsob, jak odlehlý poštovní úřad přivést k životu. Lidem nabízí, že odsud mohou odeslat psaní, aniž by místo reálně navštívili — dopis či pohlednici zkrátka Čangová napíše místo nich. Ukázalo se to jako skvělý nápad, o který lidé projevili značný zájem. Obzvláště během pandemie.
Čangová s kolegy má teď napilno, aby zvládla uspokojit poptávku, která po listovních zásilkách z dost možná nejosamělejší poštovny panuje. Lidé totiž dopisy nechtějí posílat pouze na další místa v Číně, ale i do zahraničí, třeba do Singapuru či Austrálie. Stačí totiž požádat online.
Psaní mají speciální razítko
Pro Čangovou a další nadšence byla rekonstrukce dobrodružstvím. Jen 20 dní jim zabralo, než do dun přivezli materiál na opravu, poté museli ještě získat povolení od Čínské pošty, aby mohli odlehlý úřad provozovat.
Teď tu každý den píšou dopisy či pohlednice, které jsou opatřeny unikátním razítkem. Zásilky jsou poté odvezeny k silnici, kde si je již vyzvedne poštovní vůz.