Článek
Přístav Amathus při severním pobřeží Kypru měl vzniknout k obraně při potenciální námořní invazi z Egypta. Podle francouzských archeologů, kteří lokalitu studovali, měl být zároveň domovem jednoho z nejlepších loďstev antiky.
Do oblasti se budou moci brzy vydat běžní turisté šnorchlovat. Podle kyperského úřadu pro památky je přístav unikátní. „Nejen pro Kypr, ale obecně pro východní část Středozemního moře, a to díky své zachovalosti, ale i dostupnosti od pobřeží,“ uvedl za úřad Yiannis Violaris.
Nejčistší vodu na koupání má ze zemí Evropské unie Kypr
Tyto atributy by mohly přitáhnout více turistů, i díky tomu, že po celém světě bují cestovní ruch ve spojitosti s potápěním, uvádí agentura AP. „Návštěvníci i místní budou mít možnost spatřit tento úchvatný starověký přístav, proplavat nad ním a poznat, jak byl postavený,“ doplnil Violaris s tím, že Kypr se navíc může pyšnit také nejčistším mořem ze všech států Evropské unie.
Specialisté aktuálně čistí pozůstatky staveb od vegetace a pro návštěvníky vyznačí trasy, po kterých se budou moci pohybovat. Viditelná mají být také přístavní mola.
Pouze pro nadšence archeologie
Podle majitele nedalekých potápěčských potřeb Michalise Siponourise ale přístav nebude tak velkým lákadlem pro ty, kteří se zajímají hlavně o podmořský život. „Je to mělká oblast, dobrá pro šnorchlování. Ale nejsem si jist, že přitáhne lidi, kteří se nezajímají o archeologii,“ míní.
Potápění není na ostrově úplnou novinkou. Mezi turisty se už dříve proslavil vrak lodi MS Zenobia, která se roku 1980 potopila nedaleko Larnaky. Úřady chtějí toto odvětví více propagovat, aby ve světle pandemie přitáhly do země zahraniční návštěvníky.
Na Kypru v posledních týdnech přibývají případy koronaviru. Z toho důvodu je země například na cestovatelském semaforu českého ministerstva zahraničí řazena do tmavě červené kategorie jako vysoce riziková.