Článek
Každý návštěvník neobydleného ostrova bude nyní pomocí cedulí upozorněn, že má nechat zvířecí obyvatele na pokoji. „Skládám slib, že budu respektovat a chránit chlupaté a opeřené rezidenty ostrova Maria. Mám na paměti, že jste divocí, a já se vám nebudu plést do cesty,“ píše se v takzvaném ostrovním slibu, který turisté pomyslně skládají. V principu jde o to, že nemají žádná zvířata nahánět se selfie tyčemi a telefony.
I’m down under in Australia and got my very first #wombatselfie 😂 pic.twitter.com/8TLwsSkANv
— Sean McCormack MVB (@ThatVetSean) 30. ledna 2018
„Snažíme se veřejnost v našich národních parcích vzdělávat. Na některých místech ale nemáte zvířata na dosah ruky jako tady,“ uvedl šéf tasmánské turistické centrály John Fitzgerald s tím, že právě snadná dostupnost je pro turisty lákadlem. „Žádáme návštěvníky, aby respektovali fakt, že se jedná o divoká zvířata, nikoli o domácí mazlíčky,“ dodal.
wombat selfie. @BonorongTAS. pic.twitter.com/ydaQhJJavd
— Amanda Palmer (@amandapalmer) 7. února 2017
Slib, který mají turisté pomyslně složit, je má přimět k zamyšlení a respektování pravidel divoké přírody. „Nepřihodilo se nic konkrétního. Jen jsme si povšimli, že se návštěvníci chtějí se zvířaty fotit nebo se k nim přibližovat. Žijeme v éře selfie,“ konstatuje Fitzgerald.
Wombat cuteness! Selfie after bottle feeding Woody the #wombat :) @Australia @Australie_fr @tasmania #wildlife pic.twitter.com/str42aJJ4R
— Aude Mayans (@ThatAudeOne) 23. dubna 2014
Ostrov Maria je národním parkem, kde platí přísná pravidla ochrany přírody. Kromě vombatů se na něm nachází také pozůstatky jedné z prvních australských trestaneckých kolonií.
Kdo by snad nemohl odolat myšlence na mazlení se s plyšovým zvířátkem, může v Tasmánii navštívit městečko Mole Creek a tamní útočiště Trowunna, kde si lze pochovat vombaty, kteří jsou zvyklí na člověka.