Článek
Hrad částečně vytesaný do pískovcových skal vlastní obec Boseň. Ta udržuje již několik let stejnou výši vstupného, lákadlem jsou podle starostky obce Hany Maudrové v horkých dnech i nedaleké možnosti koupání a kempů, například na Branžeži.
„Nejnákladnější jsou samozřejmě energie, začali jsme mírně šetřit, třeba omezujeme slavnostní osvětlení hradu a svítíme třeba jen na koncertech,” řekla Maudrová.
Přede dvěma lety dokončili na hradě postupnou konzervaci jednotlivých hradních částí, aby se nebortily. Každá etapa podle starostky vyšla zhruba na půl milionu až 700 000 korun. Podle správce hradu Zdeňka Majdla je mezi návštěvníky ve srovnání s předchozími lety více mladých rodin s dětmi.
„Lidé se pohybují volně, od nás dostanou jen zapůjčený psaný text. Když je dobrý den, přijde jich i 250,” řekl a dodal, že však turisté podle něj často nerespektují, že jsou v chráněné krajinné oblasti.
Lidé tam žili ještě před 130 lety
„Nejčastěji řešíme hlavně pejskaře, kteří mají psy na volno, ale občas někdo zkouší i rozdělat oheň nebo nocovat ve skalním bytě, případně lezou po skalách,” doplnil. Podle něj hrozí, že by pískovcové skály mohly dopadnout stejně jako část skalního komplexu nedalekých Drábských světniček, kde skála za poslední roky ubyla až o tři čtvrtě metru.
Středověký skalní hrad z počátku 14. století leží zhruba čtyři kilometry od Mnichova Hradiště na území Českého ráje. Je částečně vytesán do pískovcových skal. Na hradě je expozice týkající se archeologických nálezů ze sbírek Okresního muzea Mladá Boleslav. Ve skalních bytech, které původně sloužily pro hradní čeleď, žili později takzvaní valečovští skaláci, ke konci 19. století to bylo sedm několikačlenných rodin.
Poslední obyvatelé skalních bytů se museli vystěhovat v roce 1892. Turistům je komplex 28 skalních bytů přístupný celoročně bez omezení.
Může se vám hodit na Firmy.cz: