Článek
„Já tím opravdu žiju a už jsem se nemohl dočkat. Bubnuji každý rok od prvního ročníku v roce 1990 a budu to dělat, dokud to půjde. Loňský rok jsem obrečel,“ řekl Khol.
„Jinak je to pořád stejný. Kupředu levá. Všichni se nakonec chytí,“ přiblížil Khol zavedený rytmus, jemuž se přizpůsobí i politici. „Pohádka bude, když vyhrajeme volby,“ prohlásil pravidelný účastník, senátor Tomáš Czernin (TOP 09), jenž v Jičíně nebyl za politika, ale spíše za jediného opravdového šlechtice v okolí.
Covid oproti očekávání pořadatelů počet účastníků průvodu, jehož se obvykle zúčastní třetina 17tisícového Jičína, nezredukoval, spíše naopak. Husovou třídou pochodovalo mezi početnými špalíry diváků na chodnících v čele s jičínským starostou Janem Malým (ANO) možná půldruhého tisíce lidí.
Rumcajs s Mankou a Cipískem v domovském městě tentokrát absentovali, stejně jako dlouholetý festivalový patron herec Jiří Lábus. „Omluvil se, že zrovna někde natáčí, ale brzy přijede,“ informovala žena v šatech jičínské měšťanky z konce 19. století.
Kholův virbl doprovodilo dixielandové trio a letos jinak covidem citelně okleštěná říše pohádek převzala vládu nad městem. „Jestli covidová pauza festivalu prospěla, se ještě uvidí. Festival za posledních třicet let narostl do ohromných rozměrů s řadou programů pro děti i dospělé. Ročně ho navštívily desetitisíce lidí. Obvyklé velikosti kvůli stále platným protiepidemickým opatřením letos určitě nedosáhne a vlastně ani nechce. Půjde spíš o návrat ke komornějším kořenům,“ charakterizovala letošní ročník Zuzana Vavřincová z festivalového pořadatelského týmu.
Hlavní dějiště festivalu s mottem „Oslava 30. narozenin aneb Čas plyne jako voda“ přesunuli pořadatelé kvůli kontrole předepsaného množství návštěvníků z rozlehlého Valdštejnského náměstí do komornějšího zámeckého parku.
„Návštěvníky budou u brány parku počítat pořadatelé. Jakmile návštěvnost dosáhne danou mez, další lidi dovnitř nepustí. Na náměstí nebude tradiční velké festivalové pódium ani další tradiční doplňky,“ přiblížila Vavřincová. Návštěvníci s platnou vstupenkou dostanou u vchodu do parku náramek, jenž zároveň poslouží jako doklad o prokázané bezinfekčnosti.
Program festivalu, jemuž v neděli odpoledne odzvoní pohádkový zvonec, letos cílí mnohem víc na děti než na dospělé. „Ovšem i dospělí si přijdou díky koncertům a bohatému doprovodnému programu na své,“ slibuje Vavřincová.
Jičínu po dobu festivalu budou místo radničních konšelů vládnout děti, jimž základní festivalový zákon zaručuje privilegia jako v pohádce. Školáky nesmějí učitelé trápit u tabule a tahat z nich vědomosti. Zkrátka život jako v pohádce, kde dobro vždy zvítězí nad zlem, což se zřídkakdy děje v reálném životě. Udržet festival, jenž do Jičína každoročně přiláká tisíce turistů, při životě, vyžaduje stálou pomoc města.