Článek
Vedení parku bylo na incidenty upozorněno v minulém týdnu, uvádí server Vice. Od prosince mělo přijít k újmě nejméně šest lidí, údajně utrpěli zlomeniny v oblasti zad.
Správa proto atrakci do odvolání vyřadila z provozu, aby problémy prošetřila, neobjevila ovšem žádné technické potíže. Společnost Sansei Technologies, která horskou dráhu Do-Dodonpa zkonstruovala, se mezitím omluvila, avšak rovněž uvedla, že nemá ponětí, co mohlo zranění způsobit.
Jednou z možných příčin může být rychlost. Horská dráha je totiž světově unikátní v tom, že dokáže během 1,56 sekundy zrychlit z nuly až na 180 kilometrů v hodině. Správa parku ovšem uvedla, že až do prosince nebyla žádná zranění hlášena, ačkoli je atrakce v provozu už dvacet let.
Silnější než gravitace
Podle profesora architektury z Nihon University Naoji Mijasaty jsou nehody zvláštní. „Podoby všech horských drah se musí držet vládou schválených standardů, takže fakt, že tu máme několik podobných případů, je neobvyklý,“ uvedl pro server Vice.
World’s Quickest Roller Coaster Suspended Because Riders Keep Breaking Their Bones - VICE https://t.co/7F9vYAK31T
— Jamie Gnuman197... (@Jamie24272184) August 23, 2021
Podle Mijasaty může být důvodem těchto zranění právě vysoká akcelerace. Přetížení při zrychlení je během svého vrcholu trojnásobně silnější než gravitace, podle profesora se podobně cítí astronauti během startu raket. „Pokud člověk nedokáže akceleraci ustát, může utrpět zranění a k tomu může docházet i v tomto případě,“ konstatoval.
Jestliže správa parku neobjevila žádnou technickou závadu na samotné atrakci, může být příčinou nahlášených zranění i způsob, jakým lidé na dráze sedí. Tedy, že nesedí zády zcela přilepeni na opěrce. To má ovšem podle Misajaty kontrolovat personál.
Podle dat Mezinárodní asociace zábavních parků a atrakcí je pravděpodobnost, že člověk utrpí zranění na horské dráze, takřka mizivá. Může se týkat jedné z 15,5 milionu jízd.