Článek
Druhé největší čínské vodopády turisty přitahují především svou proměnlivostí. V závislosti na ročním období totiž mění svou vizáž.
V období dešťů získává říční tok a s ním i vodopád na mohutnosti, zatímco když je sucho, vody ubyde a Chu-kchou díky tomu mají spád i 30 metrů. Přesto, že působí špinavě a mají přízvisko jediných žlutých vodopádů na světě, jsou velmi populární. Za zdánlivě špinavou barvu mohou ovšem sedimenty na dně koryta.
Nyní v zimě, kdy teplota klesla pod nulu, ukázaly vodopády další tvář. Po úbočí stráně visí rampouchy a mráz proměnil i barvu řeky. Oproti tradiční hnědožluté je nyní bělejší a tudíž zdánlivě čistší. Jako lákadlo na turisty to stále funguje.
„Podle mě jsou vodopády Chu-kchou nádherné. Viděl jsem několik fotek na internetu, ale byly nesrovnatelné s realitou. Jednoznačně stojí za návštěvu,“ uvedl pro agenturu Reuters jeden z turistů.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_E_G/BCEsQR.jpeg?fl=cro,0,0,800,533%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Při nižších teplotách se kolem vodopádu tvoří stříbrné převisy.
Podle turistické kanceláře, která se o propagaci vodopádů stará, Žlutá řeka vstoupila do zimní záplavové sezóny a s klesajícími teplotami se dá očekávat, že Chu-kchou budou zamrzat stále více, po řece mohou plavat také ledové kry. Při skutečně nízkých teplotách se vytvářejí na spádu i veliké stříbrné převisy.
Vodopády se nacházejí v provincii Ša-an-si a nejoblíbenějším obdobím pro jejich návštěvu bývají jarní měsíce duben a květen nebo období od září do listopadu, kdy jsou obvykle nejmasivnější.