Článek
Stačí jeden pohled na okouzlující kamenné městečko a nejednoho návštěvníka napadne, proč takový klenot žije ve stínu Florencie, Říma či Benátek.
Rozlohou se jim sice rovnat nemůže, ale jeho historická hodnota není o nic menší. Přesto bývá Matera často přehlížena. Změnit by se to mohlo právě v příštím roce, kdy se stane jedním z Evropských hlavních měst kultury, s čímž se pojí celá řada akcí.
Ty by ovšem neměly být jediným důvodem, proč do městečka skoro na samém jihu Itálie zamířit. Historie jeho osídlení totiž sahá až do paleolitu, nějakých 9000 let do minulosti. V oblasti se nacházejí nejvýznamnější místa pobytu jeskynního člověka v oblasti Středomoří.
Samotná nejstarší část Matery sestává z jeskyní, podzemních nádrží na vodu a dalších skalních prostor, které byly obývány v minulosti a žije se v nich i dnes. V takzvaných sassi se nacházejí obchůdky, muzea, restaurace, ale i ubytovací zařízení. Jeskyně jsou už 25 let zapsány na seznamu UNESCO.
Turisté by neměli minout ani zdejší katedrálu na vrcholu města, zamířit by přitom měli i dovnitř. Z náměstí před chrámem se návštěvníkům naskytnou skvělé výhledy na kopcovitou krajinu, v níž je městečko zasazené.
Matera, ležící v kraji Basilicata, v mnohých návštěvnících prý vzhledem evokuje Jeruzalém. Snad i proto se v městečku natáčelo hned několik filmů s biblickou tematikou, tím zdaleka nejznámějším je Umučení Krista z roku 2004.