Článek
V Burgaské a Varenské oblasti se nacházejí nejznámější bulharská letoviska. Jde zejména o rozlehlé Slunečné pobřeží, Primorsko a Zlaté Písky. Trojici pobřežních destinací pak uzavírá Dobričská oblast s menšími letovisky Albena a Balčik.
Slunečné pobřeží láká pro svou blízkost k Nessebaru, který se díky množství zachovalých byzantských památek dostal na seznam UNESCO. Nejedná se pouze o jedno z nejstarších měst v zemi, ale i v celé Evropě. Uličky staré části zdobí na čtyřicet kostelíků, bazilik a rotund, které se sice nedochovaly v kompletní podobě, ale přesto na nich lze obdivovat detailní výzdobu.
Bulharský národní park Rila uhrane zejména stovkou jezer
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_E_K/QkCUkT.jpeg?fl=cro,0,89,1000,562%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Původně mělo být svatostánků až sto, bývalo totiž zvykem, že si movití obyvatelé stavěli vlastní kapličky. Řadu z nich ale pohřbilo stoupající moře, na jehož dně lze najít i pozůstatky původních městských hradeb.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_F_G/DvwBW03.jpeg?fl=cro,0,0,800,531%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Kostelů, bazilik a dalších duchovních míst zůstalo ve městě zhruba čtyřicet.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_E_G/JyJBOEG.jpeg?fl=cro,0,0,800,531%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Nejstarším křesťanským kostelem je bazilika sv. Sofie.
Nejstarší i největší křesťanskou stavbou je v Nessebaru kostel sv. Sofie, někdy také Hagia Sofia, jehož stáří se datuje do 5. či 6. století. Přestože z trojlodní baziliky mnoho nezbylo, jde o jeden z největších turistických taháků města. V něm lze navštívit také řadu zrekonstruovaných kostelů, kde se dnes nacházejí především muzea. A neodmyslitelnou částí Nessebaru jsou rovněž obchůdky s tradičním zbožím nabízející bulharskou keramiku nebo kosmetiku s růžovým olejem.
Neméně zajímavá místa se nacházejí i přímo u Burgasu. Jde třeba o tři velká sladkovodní jezera, která vybízejí k rekreaci, rybolovu, plachtění nebo pozorování ptactva. Jsou to Burgaské jezero, Mandrensko a Atanasovsko.
Na exkurz historií
Varna je se svými Zlatými Písky další oblíbenou bulharskou destinací. Do třetího největšího města v zemi to není daleko ani z Albeny či Balčiku a dalších přilehlých letovisek.
Trojka jako by byla pro město důležitým symbolem, nachází se v něm totiž třetí největší katedrála v Bulharsku – Chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice. Není sice zdaleka tak starý jako stavby v Nessebaru, přesto k nim částečně odkazuje, protože ho postavili v novobyzantském architektonickém slohu. Základní kámen této velkolepé stavby, jež se řadí mezi hlavní dominanty města, byl položen v roce 1880 a hotovo bylo o šest let později.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QO_R/YmsdC.jpeg?fl=cro,0,0,1250,1025%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Katedrála ve Varně je třetí největší v zemi.
Fanoušci historie mohou ve Varně navštívit také Archeologické muzeum, které se řadí mezi ta největší v Bulharsku. Expozice představuje sbírky z prehistorického i antického období v regionu, stejně tak i z éry byzantské říše. Nedaleko Zlatých Písků k návštěvě láká středověký klášter Aladzha nacházející se ve skále.
Počítá se s omezeními
Vzhledem ke koronavirové pandemii budou letos dovolené v Bulharsku vypadat trochu jinak než normálně. Speciální opatření by však průběh pobytu neměla nikterak rušit. Počítá se nicméně se zvýšenou hygienou v hotelech a také úpravou oblíbeného all inclusive stravování. To nebude, podobně jako třeba v Řecku, samoobslužné, ale buď na výdej, nebo objednání od stolu. Počítá se také s většími rozestupy na plážích.
Na druhou stranu je docela pravděpodobné, že letoviska nebudou zdaleka tak plná jako v uplynulých letech. Pro turisty to znamená více prostoru a menší tlačenice u památek.