Článek
Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 tisíc turistů. V severoitalském městě, v jehož historickém centru žije zhruba 60 tisíc obyvatel, svítilo slunce, ale nebylo žhnoucí vedro jako v uplynulých týdnech.
Davy turistů se tak vydaly na náměstí Sv. Marka či k mostu Ponte di Rialto. Bylo mezi nimi 75 tisíc cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery. Plné byly restaurace a na Canalu Grande panoval čilý ruch. U nástupišť vodních autobusů se tvořily fronty.
Zavedou vstupné
Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.
V Benátkách se od ledna začne vybírat vstupné
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QR_v/yYwFhf.jpeg?fl=cro,0,1,997,560%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.
Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 tisíc turistů.
Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.
V Benátkách po 500 letech zpřístupnili jednu z nejznámějších budov
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QL_q/kxhCmS.jpeg?fl=cro,0,1,798,448%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Může se vám hodit na Firmy.cz: