Článek
1. Švýcarsko Střední Ameriky
Pokud vás lákají středoamerické země, ale nejste si jisti, zda máte na jejich návštěvu dostatečně dobrodružnou povahu, je Kostarika tou první, kterou byste měli vyzkoušet. Je totiž bezpochyby nejvyspělejším státem, který můžete v oblasti navštívit. Proto je také oblíbenou dovolenkovou destinací exotiky chtivých Američanů.
Švýcarsko Střední Ameriky se jí neříká nadarmo. Tato přezdívka sice varuje i před vyššími náklady než třeba v sousední Nikaragui nebo Panamě, ale z hlediska bezpečnostních a zdravotních rizik je země někde úplně jinde. A pokud nechcete celou dovolenou trávit v jednom hotelovém komplexu, což by byla škoda, při cestování to oceníte.
2. Opravdu hustý prales
Chcete-li na vlastní oči spatřit skutečně nespoutanou přírodu ve všech odstínech šťavnaté zeleně, v Kostarice jste na správném místě. Více než čtvrtinu země pokrývají národní parky, biologické rezervace a záchranná centra pečující o zvířata, o nichž jste možná nikdy ani neslyšeli. Zdejší tropické i mlžné lesy jsou domovem více než 500 000 rostlinných a živočišných druhů, což dělá z Kostariky zemi s vůbec největší diverzitou na planetě.
Vydejte se třeba do Monteverde a vyzbrojeni dalekohledy zkuste zahlédnout pestrobarevné quetzaly nebo další z 850 druhů místních opeřenců. Nejlepší je ubytovat se na půdě přírodní rezervace a při úchvatném západu slunce poslouchat zvuky probouzejících se živočichů noční džungle.
3. Nakrmte pestrobarevnou střelu
Přímý kontakt se zvířaty vzbuzuje celosvětově řadu kontroverzí, a obvykle oprávněně. V Kostarice ale můžete zažít blízké setkání s kolibříky bez obav, že by jim někdo ublížil. I kdyby totiž bůhvíproč chtěl, neměl by sebemenší šanci to stihnout. Kolibříci dokážou létají rychlostí až 80 km/h a pohyby jejich křídel není možné pouhým okem postřehnout. Navíc umí jako jediní ptáci létat i pozpátku.
Na světě existuje přes 300 druhů kolibříků a v zemi jich žije bezmála pětina, proto bývá Kostarika označována za hlavní vzdušný prostor kolibříků. Závěsná krmítka s nektarem obsypaná „létajícími drahokamy“ uvidíte téměř všude, a existují i místa jako La Paz Waterfall Garden, kde dvakrát denně dostanete krmítko přímo do ruky a pak už jen čekáte, který pestrobarevná ptáček se posadí na vaše prsty. Jejich rychlost, barvy a určitá nepolapitelnost činí z krmení zážitek, na který zaručeně nezapomenete.
4. Žhavé vulkány
Na území Kostariky se nachází na dvě stovky vulkanických útvarů starých více než 65 miliónů let. Polovina stále jeví známky sopečné aktivity a celkem pět z nich lze označit za aktivní vulkány. Nejznámějším je bezpochyby nejaktivnější Arenal v turistické oblasti La Fortuna. Chrlení páry je u něj poměrně obvyklým jevem.
Nejlépe přístupný vulkánem je Poás, autem lze dojet až téměř k jeho vrcholu ve stejnojmenném národním parku. Sopky bývají často zahaleny poměrně všudypřítomnou kostarickou mlhou, proto se k nim vydejte v brzkých ranních hodinách, kdy bývá nejlepší viditelnost.
5. Živá voda horkých pramenů
Znáte ten pocit, kdy se po návštěvě lázní cítíte zrelaxováni, příjemně unaveni a doufáte v četné pozitivní vlivy na váš organismus? Po koupání v kostarických horkých pramenech doufat nemusíte. Ten stahující a omlazující efekt na pokožce totiž vidíte okamžitě. A i po jediné návštěvě nějakých pár týdnů vydrží. Vyzkoušeno na vlastní kůži. Magma v oblasti vulkánu Arenal ohřívá podzemní vodu a obohacuje ji o zdraví prospěšné látky. Ta vyvěrá na povrch v podobě horké řeky, kde se koupou především místní, a je přiváděna i do bazénů v lázeňských komplexech.
Můžete si přitom vybrat, zda vám vyhovují větší komplexy se skluzavkami, tobogány a pestrobarevnými světly vyhledávané zejména Američany, nebo menší ekologické komplexy v přírodním dekoru. Návštěvy se rezervují na konkrétní datum a čas a po tříhodinové lázni v 38-40stupňové křišťálově čisté vodě uprostřed pralesa budete jako znovuzrození.
6. Ráj kávomilů
Káva hraje velkou roli v historii celé země a je hlavním produktem kostarického zemědělství. Kostarická káva je vzhledem k příznivému klimatu jednou z nejlepších na světě a mnoho turistů přijíždí jen kvůli návštěvě místních kávových plantáží, aby byli svědky celého procesu zpracování kofeinového zázraku. Kávová pole se nacházejí především v centrální části země.
Narazit na špatnou kávu je tak v Kostarice raritou. A pro tu dobrou rozhodně nemusíte do nóbl podniků zvučných jmen. Na snídani v průměrném hotelu dost možná ochutnáte to nejlepší kafe, co jste kdy měli.
7. Adrenalinová smršť
Po pořádné ranní kávě to chce pokračovat nějakou zajímavou aktivitou. I v tomto směru má země hodně co nabídnout. Kostarika láká i sportovně zaměřené turisty nejen na tradiční šnorchlování a potápění.
Můžete se zde na kajaku projet mangrovy, na paddle boardu překonat jezero, s průvodcem prozkoumat jeskyně, jezdit po horách na koních či kole, proletět se horkovzdušným balónem nad pralesy, sjet pořádnou zip-linu nebo divokou řeku, vyzkoušet horolezectví, surfovat, sledovat velryby, pozorovat hnízdění želv, rozmnožování žab, vyslat motýla na jeho první let nebo si ulovit svůj vlastní šupinatý oběd.
Může se vám hodit na službě Firmy.cz:
Rady na cestu do Kostariky
Přímý spoj z Prahy do Kostariky neexistuje. Nejlevnější let s jedním přestupem v Amsterodamu operují aeroliky KLM ve spolupráci s Air France. Ceny začínají okolo 22 tisíc za zpáteční letenku a ve vzduchu strávíte zhruba 13 hodin.
Časový posun je sedm hodin zpět v zimním období, osm v letním.
Měna: kostarický colón. Za tisíc korun dostanete asi 26 tisíc kostarických colónů. Platit lze ale na většině míst i americkými dolary.
Žádná speciální očkování nejsou nutná, doporučuje se očkování proti žloutence a břišnímu tyfu.
Kromě španělštiny se v Kostarice spolehlivě domluvíte také anglicky.
Elektrické napětí je 120 V, zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými kolíky. Adaptér tedy s sebou.
Většina měst i hlavních turistických lákadel je dostupná veřejnou autobusovou dopravou, která je levná, ale velmi pomalá a nepříliš flexibilní. Oblíbenější variantou jsou sdílené mikrobusy, jakási střední cesta mezi linkovým autobusem a soukromou dopravou.
Ta nejlepší a nejzajímavější ubytování bývají rezervována více než půl roku dopředu, ale nocleh na místě seženete vždy. Hotel střední kategorie stojí okolo 2000 Kč za noc.
Výlety či soukromou přepravu na místě často dojednáte levněji než s předstihem.
Hlavní sezóna s nejmenším množstvím srážek je od února do dubna, zvážit lze i deštivější, ale mnohdy cenově výhodnější listopad, prosinec, leden a květen.