Článek
Pokud chce vláda chrámy v Pugamu na seznamu UNESCO udržet, musí přijmout nejrůznější opatření, zejména bezpečnostní, ale musí se také postarat o řádnou konzervaci. Úřady už si mimo jiné předsevzaly, že do roku 2028 přesunou hotely z archeologických lokalit pryč.
Dalším krokem je více dbát na to, aby turisté po chrámech nešplhali. Tento zákaz platil už dříve, teď na něm však chce stát ještě více lpět. V oblasti je proto teď nasazeno mnohem více hlídačů.
O nových místech na seznamu UNESCO si přečtěte zde: |
---|
Nové památky v UNESCO: Růžové město i největší evropský ledovec |
„Pozorovat východ či západ slunce v Pugamu je jedním z mých největších přání. Tři dny jsem jezdil kolem, abych našel nějaký vhodný bod s dobrým výhledem, ale nenarazil jsem na žádný chrám, na který by se dalo vylézt. Je to vážně frustrující,“ postěžoval si Američan William Wright.
Neudělat z oblasti hřiště
Zápis na seznam UNESCO památkám pomůže s publicitou, zároveň s sebou ale přináší obavy. Místní trvají na tom, že nárůst turistů musí být takzvaně udržitelný, tedy s minimálními negativními následky. Jakákoli změna musí být navíc ku prospěchu obyvatel Myanmaru.
„Pugam není pouze místo nesmírné krásy, ale také místo velkého historického významu, které vzešlo z multikulturalismu a otevřenosti k okolnímu světu. I dnes z něj můžeme čerpat inspiraci a cenné lekce,“ tvrdí historik z Rangúnu a člen spolku pro kulturní dědictví Thant Myint U.
„Je důležité, aby zůstal Pugam přístupný pro běžné obyvatele a nestal se hřištěm pro turisty. S ohledem na budoucí plány by se tedy měl brát zřetel především na studenty a poutníky,“ dodal historik s tím, že z archeologické oblasti by měly zmizet všechny komerční aktivity.
Pugam, někdy též Pagan či Bagan, je starověké město, které bývalo mezi 9. a 13. stoletím centrem Pugamské říše. V té době v něm vzniklo na 10 tisíc buddhistických chrámů, do dnešního dne jich přežilo jen kolem dvou tisíc.