Článek
Les voní vlhkým mechem, ve kterém se stále ještě sem tam objeví nějaký ten podborovák. Vše se připravuje na zimu, která bývá na Šumavě vždy tužší než v ostatních částech Česka. Ne nadarmo je taková Horská Kvilda u nás známá zejména tím, že se zde obvykle naměří ty nejnižší teploty z celé republiky. Ale do Horské Kvildy je od Kašperku, který se tyčí v nadmořské výšce 886 m n. m., a je tak nejvýše položeným královským hradem země, ještě docela daleko.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Prohlídky na hradu Kašperk probíhají až do konce října od úterý do neděle. A ač je otevřený jen okruh Život na hradě, tak se návštěvníci jen uvnitř hradu zabaví zhruba na hodinu, nepočítaje možnost menšího občerstvení a příjemného posezení na půvabném hradním nádvoří.
Vrcholem prohlídky je pro většinu návštěvníků úchvatný výhled do okolí, který se nabízí z pátého podlaží hradní věže, a působivá projekce, díky které na zdech ožívají dávno zapomenuté doby.
Pokud by však vaše kulturní srdce dostatečně nenasytila prohlídka jednoho z nejfotogeničtějších českých hradů, můžete se do sytosti vyřádit v přilehlém městečku Kašperské Hory. Ačkoliv zde žije necelých 1500 obyvatel, na kulturní akce se tu hledí více než ve mnoha velkých městech.
Zdejší Muzeum Šumavy nabízí aktuálně dvě zajímavé výstavy, které mají v tuto chvíli potvrzenou délku trvání také jen do konce října, a tak je ideální spojit podzimní návštěvu Kašperku právě s nějakou výstavou.
Ojedinělou expozicí je Umění gotiky v krajích řek Otavy a Úhlavy. Tato výstava shromažďuje nejcennější památky středověkého umění z oblasti jihozápadních Čech z doby 14. až počátku 16. století. Výstava, za kterou stojí historik umění Jan Royt s přispěním historika Muzea Šumavy Vladimíra Horpeniaka, sdružuje na jednom místě mimo jiné desítky vzácných madon zapůjčených z různých muzeí, galerií a depozitářů. Jakousi perlou je pak skvěle dochovaný pozdně gotický oltář Panny Marie Ochranitelky z Kašperských Hor.
Muzeum Šumavy však má až do konce října k dispozici něco i pro milovníky šumavské přírody. Výstava fotografií zoologa Ivana Lukeše pak nabízí možnost, jak si návštěvu v muzeu ještě o několik desítek minut příjemně prodloužit.
Morbidní povahy pak jistě zaujme šumavská klasika v podobě umrlčích prken, která jsou v muzeu vystavena. Zkrátka, pro každého něco...