Článek
I když jsme limitováni velikostí daného prostoru, vždy lze vykouzlit útulný kout, kde si vychutnáme kávu a odpočineme. Každé místo skrývá velký potenciál.
Zákazníci zpravidla chtějí mít jídelní sestavu (křesla a stůl) a lounge sestavy (sedačku a rohovky) s konferenčními stolky. Je trend mít jich několik malých u sebe, aby udělaly skupinku. A samozřejmě se nezapomíná na lehátka.
Chytře a prakticky
Dopřejte si pohodlí. Proto i do malého prostoru pořiďte židle či křesílka, která mají kvalitní polstrování a dobře se na nich sedí. Volte jednoduchý design, zaměřte se na funkčnost a dejte přednost skládacímu či stohovatelnému nábytku.
Dbejte na to, aby židle byla testována a schválena pro vnitřní i venkovní použití. Odkládací stolek má jít snadno přesunout, může být doplněný o příjemné madlo. Některé sestavy sedacího nábytku nabízejí vzájemnou kombinovatelnost. Spojením různých dílů vytvoříte velikost a tvar sedačky podle svých potřeb a prostorových možností.
Určitě také vzhledově propojte svůj venkovní obývací pokoj s typem domu. Tradiční dům žádá jiný styl než moderní minimalistický. Od toho se odvíjí i použití materiálu, barevného provedení.
Materiál - vždy kvalitní
Venkovní nábytek je vystaven velké zkoušce: musí odolat přechodnému dešti i slunečním paprskům. Proto neváhejte investovat do kvalitních materiálů, i když jsou za vyšší cenu.
Sázkou na jistotu je hliník (lakovaný), nerezová ocel, která se lakuje, vše v barvě antracitové, černé. Dále je to teakové dřevo a jiná tropická dřeva, jako doplňkové materiály pro opletení je to stále umělý ratan.
Z bývalého dětského pokoje vznikl relaxační dámský budoár
„Velice žádaná jsou lanka, lana, pásky a pásy. Na potahy nábytku i levnější značky zařazují venkovní akrylové a kvalitativně lepší tkaniny, výplně s rychleschnoucími pěnami,” vysvětluje Jana Kadlečová z firmy Teek.
Velké oblibě se těší tropická akácie. Má nadčasový vzhled, je zdravotně nezávadná, nabízí dlouhou životnost. „Vyznačuje se nejen velkou tvrdostí a robustností, ale i odolností proti povětrnostním vlivům, stárnutí a biologické degradaci. Dřevo je trvanlivé, tuhé a odolné proti plísním i škůdcům,” říká Vladislav Líkař z firmy Fieldmann.
Čím je materiál odolnější, tím je snazší údržba. Nábytek z akácie stačí jednou nebo dvakrát natřít speciálním olejem. Ochranný nátěr oživí vzhled dřeva, ale také ho ochrání proti UV záření a vlivu počasí, prodlouží jeho životnost.
Jak čistit nábytek ze dřeva
Postačí kartáč, houbička nebo smetáček a mýdlová voda. Poté jen nábytek osprchujte zahradní hadicí a nechte vyschnout. Při větším znečištění přijdou na řadu speciální přípravky na dřevo.
Vybíráte nábytek na terasu? Vyzkoušejte modulové sestavy
„Řasy, plísně a houby odstraníte jemným smirkovým papírem. I přes pravidelnou údržbu doporučujeme dřevěný nábytek na zimu uklidit nebo zakrýt vhodným obalem,” vysvětluje Vladislav Líkař.
Co se líbí
Určitě celopolstrované sedačky, zejména ty, které mají dřevěné a kovové lakované rámy opletené lankem, pásovinou. V oblibě jsou neutrální odstíny (natur, šedá, tmavě šedá, béžová).
„Objevuje se trend mít na venkovním nábytku barevné akcenty. Vítězí odstíny zelené, terakotové, vidět je i modrá. Na zahraničním veletrhu mělo mnoho značek barvu lososovou, tmavě červenou, až purpurovou, lehce růžovou,“ říká Jana Kadlečková.