Článek
Kvetoucí tapiserie může mít tolik podob, kolik jich vaše fantazie vymyslí. Křidélka jí přistřihnou jen stanovištní podmínky, jaké na zahradě panují, proto volte rostliny tak, aby tam nevypustily duši.
Tvarům, barvám a jejich kombinacím se meze nekladou!
Zvolte přitažlivé tvary
Zajímavě tvarovaná rostlina je vizuální pochoutkou i v době, kdy zrovna nekvete.
Lupeny velkými jako dlaň, při okraji šibalsky zkadeřenými se naparuje dlužicha (Heuchera) šmrncnutá burgundskou červení. Kdo by ji přehlédl? Protikladem k její hřmotnosti jsou delikátní zvonečky dieramy (Dierama pulcherrimum), bimbající na vyzáblých stoncích vysokých okolo 1 m od léta až do října.
V království ticha a hortenzií
Hned dvakrát se zamilujete do spanilé letničky krásenky (Cosmos bipinnatus). Jednou pro její neonově růžové miskovité úbory, podruhé do listů jemnosti krajky.
Využijte škálu barevných odstínů
Opakující se barvy a jejich odstíny výsadbu pěkně propojují a umocňují její ráz.
Vytříbeně působí záhon, v němž se nad zelení utkávají odstíny dvou základních barev. Žlutou paletu obhajují měsíček s topolovkou (Alcea rosea), nádhernou vertikálou, před jejíž výškou člověk zapomíná dýchat. Ale až ve druhém roce po výsevu, je to totiž dvouletka.
Břečťan si oblíbil odstín vanilky. Sám se šplhá po zdi a záhonu dává strakatou kulisu. V růžové se činí dierama, klematis a sasanky (Anemone x hybrida), které od kvetení neodradí ani nadcházející podzim.
Nebojte se třaskavých kombinací
Spolčením troufalých barev vznikne koktejl, který zaplaví energií zahradu i mysl.
Až kýčovitě sladká růžová květenství plamenky latnaté (Phlox paniculata) září do daleka a hýří odérem tak líbezným, že svádí k dennímu snění. Květy po zavadnutí odstřihněte, s novými se shledáte ještě na podzim. Totéž platí pro aromatické zavinutky (Monarda), které svou kuráž demonstrují číry zrudlými jako planý mák.
Směle vybarvené trvalkové trio uzavírá magentově fialový kakost (Geranium), jenž je ztělesněním skromnosti a najde uplatnění i jinde v zahradě.
Pohrajte si s výškou
Různé výškové úrovně umožňují zraku ocenit přednosti každé rostliny zvlášť.
Exotický kalokvět miluje slunce
O hromádce nachu prozrazují masité listy a růžové hvězdičky květů, že jde o rozchodníkovec (Hylotelephium). Ač měří půl metru, vedle denivky (Hemerocallis) se zlatými trumpetami vypadá jako skrček. U denivek vyberte odrůdy tak, aby se v kvetení střídaly od června do podzimu.
Mezi zelení prošlehává rubínovými květy 70 cm vysoká sestřenice jahodníku mochna (Potentilla sanguinea). Tu díky vzdušné linii můžete vysadit k okraji záhonu, aniž by zacláněla ostatním.
Nelpěte na dlouhověkosti
Jednoletky kvetou takřka nonstop a do záhonů vnášejí každý rok vítanou změnu.
Měsíček (Calendula officinalis) je pověstný léčivými účinky, ale rozšoupnout se dokáže i mimo apatyku. Šampion zahrádkářských kolonií roste všude, kam může slunce, aby se s ním každé ráno pozdravil stejně zářivým úsměvem. Zaštipujte ho, pokvete až do zámrazu.
Nakonec nechte úbory vysemenit, nebo semínka sesbírejte a vysejte jinam. Třeba mezi modré zvonky a šalvěj drobnolistou (Salvia microphylla) Hot Lips s pyskatými květy jakoby vybarvenými rudou rtěnkou.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.