Článek
Dekorace volíme buď v sytě zemitých barvách, nebo naopak ve studených tónech. Oblíbené jsou šedostříbrné kombinace s růžovou, kde se vyjímá vřes v různých barvách, drátovec, astry, chryzantémy.
Aranžmá v tradičním pojetí je zase v teplých odstínech, kdy převládá žlutá, oranžová, červená.
„Vysazovat k sobě můžeme mix rostlin, které mají nápadnou barvu listů, květů. Nebo naopak zvolit jeden druh (pás chryzantém, vřesů). Hezky vypadá, když jsou u sebe nahusto a vytvářejí pestré skupiny,“ vysvětluje floristka Markéta Keclíková z firmy Rosmarino.
Jednoduše a přirozeně
Podzimní dekorace se dají aranžovat do truhlíků a jednoduchých nádob bez potisku: kovových, keramických, proutěných.
Při sesazování vnímáme, kde bude truhlík umístěný, kde bude pohledová strana, zda bude stát u stěny.
Důležité jsou i druhy rostlin: nižší a výraznější dáváme dopředu (břečťan), vyšší dozadu.
„Nesnažíme se o efekt, dbáme na přirozenost, nenásilnost. Vyhneme se pokusům o pravidelnost, vytváření obrazců. Působí to zbytečně kýčovitě,“ říká floristka.
Když si nejsme jisti, poodstoupíme a kontrolujeme, kde je hluché místo, málo barev apod.
Tipy a rady:
Do truhlíku je vhodný substrát keramzit nebo nový materiál — tzv. managreen složený z minerálních komponentů. Je to sopečný substrát, který drží dobře vláhu, nechytá plíseň a je vhodný i pro alergiky. Substrát lze použít i místo zeminy.
Podzimní aranž potkají první mrazíky, proto ji na noc umístíme do závětří, na teplejší místo. Truhlík na okně musí být stabilní, pozor na proutěné materiály!
Vřes se prodává v odstínech růžové, lila a bílé. Když zešedne, lze ho použít i na zimní aranž. Chryzantémy jsou ale sezónní záležitost, příští rok zakoupíme nové.
Občas zapomínáme podzimní truhlík zalévat. I když rostliny potřebují jen trochu vody, dopřejeme jim ji.