Článek
Aktuální návrh proměny stavby je přesně tím, co fanouškové mistra zelených staveb 21. století mohou očekávat. Dům hýří zelení, jeho střechu architekt osvěžil útvarem zpodobňujícím motýlí kuklu.
Stavba dostala své jméno podle sousední botanické zahrady a tu má podle Callebautova návrhu také připomínat. Spousty výstupků sloužících jako květináče a celá síť kabelů mají být oporou pro zhruba 10 tisíc rostlin, jimiž mají být endemitní druhy z belgické metropole a jejího okolí.
Jak architekt vysvětluje, poloha domu zajišťuje dostatečný přísun světla pro rostliny na třech jeho fasádách, které tak budou moci pohlcovat až 50 tun oxidu uhličitého z ovzduší ročně a vracet do něj kyslík.
Kromě toho, vzhled domu se bude v závislosti na ročním období pravidelně proměňovat, což danou část města nebývale a zajímavě oživí.
Vlastní kukla vytvořená ze dřeva a oceli má sloužit jako rozhledna, odkud budou mít návštěvníci a obyvatelé budovy nádherný výhled na okolní město. Zároveň je architektonickou odpovědí na kruhový útvar, jejž vytvořil architekt Xaveer De Greyter na nedalekém náměstí Rogier.
Svou tvář změní rovněž přízemí stavby, které bude hojně proskleno a otevřeno tak, aby mohli lidé volně proudit dovnitř a ven. Na této úrovni (včetně mezaninů) bude stavba sloužit převážně jako veřejný prostor s obchody.
Kromě vizuálního aspektu je ovšem u architekta velice důležitý i ekologický rozměr každého jeho díla. Nejinak přistupoval k belgické zakázce. Počínaje už tím, že rostlinný plášť zlepší tepelné vlastnosti domu. Zmizí také dřevěná jednoduchá okna a nahradí je zakřivená dvojskla s vysokou schopností tepelné izolace.
Kukla na vrchu stavby bude pokryta silikonovými panely určenými k zachycení sluneční energie. Ročně by tak stavba měla tímto způsobem získat 96 tisíc kWh (tj. zisk energie 160 kWh/m2/rok, přičemž předpokládaná plocha bude činit 600 m2).
To vše doplní ještě sada 42 větrných turbín s vertikální osou, jejichž roční produkce energie by měla činit 32 340 kWh. Celková produkce energie by měla podle návrhu buď uspokojit část energetické spotřeby celého domu, anebo alespoň plně zajistit provoz vnitřních prostor kukly.
Vnitřní prostor stavby se stane snadno proměnitelným díky uschování veškerých technických komponentů pod zvýšené podlahy a zdvojené příčky. Majitelé a uživatelé domu tak budou moci neustále měnit způsob a účel jeho užívání.
Nové zařízení interiéru navíc bude vyrobeno pouze z přírodních a recyklovaných, případně recyklovatelných materiálů.
To vše dohromady promění Botanic Center v jeden z nejvýznačnějších objektů Bruselu, ať již pro jeho neotřelý vzhled, tak pro moderní, ekologicky ohleduplný přístup, s nímž byla stavba rekonstruována a proměněna.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.