Článek
Soubor staveb stojí na okraji velké písečné duny, přičemž všechny domy jsou ukryty pod povrchem země. S okolním terénem proto naprosto nenápadným způsobem splývají. Tomu napomáhá i použití znovuobjevovaného materiálu, jímž je zhutněná zemina.
Čelní stěna je tlustá 450 mm, přičemž architekti tento materiál zvolili především kvůli jeho izolačním schopnostem. Stavět tímto stylem lze navíc prakticky bez zanechání uhlíkové stopy. Vizuálně pak takto vytvořená struktura působí v krajině přirozeným dojmem.
V tomto případě byla ke zhutnění použita místní písčitá hlína bohatá na sloučeniny železa (odtud její charakteristická načervenalá barva).
Štěrk pochází z koryta nedaleké řeky a voda potřebná k procesu zhutňování je z místního vrtu.
Tucet obydlí je pak určen především k přechodnému pobytu chovatelů dobytka, zejména během období shánění stád z okolních pastvin.
Nad nimi se pak tyčí pouze kruhový multifunkční pavilon. Ten slouží jako jednací místnost i jako kaple.
Soubor staveb získal několik architektonických ocenění, protože ukazuje nový možný styl výstavby. Na severozápadě jižního kontinentu se příbytky určené k podobným účelům dosud stavěly především z vlnitého plechu.
Tato stavba ovšem naznačuje, že lze z místně snadno dostupného materiálu vytvářet nesrovnale estetičtější obydlí, která jsou navíc zcela přirozeně ochlazována, bez nutnosti použití klimatizace.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.