Článek
Osoba na vozíčku má jiné nároky na prostor a bytové zařízení. Důležitý je každý centimetr navíc, způsob řešení detailu. Nic nesmí překážet, vyčnívat, být v cestě.
Specifické požadavky na bydlení mají ale i senioři. Potřebují pohodlný nábytek, vyvýšené lůžko, ergonomicky tvarované úchyty. Podstatná je dosažitelnost a snadné ovládání bytového zařízení, které jdou ruku v ruce s bezpečností.
Koupelna |
Hra s centimetry
Pro tělesně postižené se projektování koupelny řídí vyhláškou, která zabezpečuje bezbariérové užívání. Zásadní je velikost prostoru, jež zohledňuje možnost manévrování invalidního vozíku a jeho otočení o 360 stupňů v kruhovém průměru 150 cm.
Minimální půdorys koupelny je tedy 180 x 160 cm a tomu je dobré přizpůsobit i zařizovací předměty, sanitární techniku.
Místo vany se doporučuje sprchový kout bez vaničky. „Bezbariérový sprchový kout je nejjednodušší řešení. Minimální legislativně daný rozměr je 90 x 90 cm se vstupem alespoň 90 cm. Ale čím více, tím lépe,“ vysvětluje Radka Prokopová z firmy Alcaplast.
Ve sprše nesmí chybět sklopné sedátko o velikosti 45 x 45 cm, ve vzdálenosti 60 cm od rohu koutu. Vodorovná madla jsou ukotvená ve výšce 80 cm a 30 cm od rohu.
Svislá madla mají minimální délku 50 cm a jsou nejméně 90 cm od rohu. Myslíme i na prostor, kde bude stát vozík co nejblíže sprše. Oddělíme ho zástěnou, aby nedošlo k jeho promočení.
Umyvadlo a toaleta specifické
Na trhu jsou instalační systémy přímo určené pro osoby se sníženou pohyblivostí. Na rozdíl od těch běžných počítají s montáží opěrných madel a použití speciálního WC, které je prodloužené. Také je lze vhodně kombinovat s vestavbou senzorového nebo oddáleného ručního či nožního splachování.
Stěny jsou konstruovány tak, aby unesly ukotvení pomocných madel v různých polohách s nosností 150 kg.
Samotnou toaletu umístíme takto: horní hrana sedátka je ve výšce 50 cm nad zemí a od stěny vzdálená minimálně 45 cm. Závěsné umyvadlo pro handicapovaného umožňuje podjezd vozíku, montuje se do výšky 80 cm. V přední části je vykrojené, chybí samozřejmě skříňky pod umyvadlem a sifon je zabudovaný do stěny, aby nepřekážel kolenům.
Vypínače, elektrické zásuvky, vodovodní baterie, úložné prostory jsou ve vzdálenosti 60 až 120 cm od podlahy, podle individuální potřeby. Zrcadlo má využívat osoba stojící i sedící.
Spodní hrana je ve výšce minimálně 90 cm od země, horní hrana alespoň 180 cm vysoko. Optimální sklon zrcadla je 10°. Vždy myslíme i na podlahu s protiskluznou úpravou povrchu.
Ložnice |
Postele vyvýšené a polohovací
S rostoucím věkem klesá mobilita, vstávání z běžné postele může být náročné. Zainvestovat do lůžka není rozmar, ale nutnost. Pro seniory je totiž vhodná vyvýšená postel s možností polohování, propracovaná do posledního detailu. Důležitý je pevný rám, snadno ovladatelný rošt, přírodní matrace a kvalitní potahové látky.
Komfortní je dálkové bezdrátové polohování roštu, zejména pro osoby s onemocněním pohybového aparátu. Navolí si optimální polohu a v klidu čtou či sledují televizi.
Polohovací postele mají i zdravotní aspekt: přinášejí úlevu od bolestí, pomáhají správnému prokrvení končetin a uvolňují celé tělo.
Nešetříme ani na matraci, upřednostníme kvalitní přírodní materiály: bavlnu, přírodní kaučuk, kokosová vlákna. Kombinace těchto materiálů zajišťuje správnou tuhost, matrace jsou vhodné pro alergiky, astmatiky, osoby s citlivou pokožkou, bolestmi zad či nadváhou. Jsou rovněž stabilní, mechanicky odolné a dlouho vydrží.
Třešničkou na dortu jsou svrchní podložky, které mají výšku 5, 8 či 11 cm. Prodlužují životnost matrace, mají skvělé termoregulační vlastnosti, dobře odvádějí vlhkost. Jsou vhodné i jako změkčovací vrstva pro vylepšení komfortu spaní.
Bytové vybavení |
Dveře zajedou do stěny
Představme si, co pro vozíčkáře znamená otevřít klasické otočné dveře. Vzít za kliku, pomalu couvat vzad, křídlo objet a dostat se na druhou stranu kliky. Náročné a nepraktické! Mnohem účelnější jsou dveře posuvné, které se zasouvají do stavebního pouzdra (zdi) nebo posouvají podél stěny. Ostatně je to chytré řešení pro každého, kdo chce ušetřit místo.
„Bezbariérové bydlení může být ve svěžím a moderním designu. Elegantní jsou bezobložková stavební pouzdra, třeba v kombinaci s ozdobným ochranným hliníkovým rámečkem,“ vysvětluje Petr Paksi ze společnosti J. A. P.
I ven na terasu se musíme dostat komfortně, bez nástrah a složitých manévrů. Velkoformátové venkovní dveře lze ovládat dálkovým zařízením, takže odpadá nepohodlné otevírání a zavírání. Stačí stisk tlačítka. V posuvných dveřích je navíc subtilní rámeček, který přesně lícuje s podlahou, nezastaví nás žádný práh.
Nábytek v kontaktu s vozíkem musí více vydržet. Volíme tedy kvalitní povrchy, které jsou dostatečně odolné. Vhodný je např. laminát, jenž nabízí věrné imitace přírodních i atypických dekorů.
Myslíme i na otevírání skříněk a zásuvek v koupelně, kuchyni. Klasické úchytky vystupující do prostoru představují nebezpečí úrazu. Ideální je bezúchytové provedení, které je šikovně integrované do nábytku.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.
Další možností jsou tzv. kazetové úchytky. Pro otevírání stačí pouze lehce zatlačit na její spodní část, horní polovina se následně vyklopí a my můžeme pohodlně manipulovat s dvířky.