Článek
Ústav bytové a oděvní kultury ÚBOK v Praze vznikl na konci padesátých let a hlavním úkolem textilní tvorby tohoto podniku bylo zajišťovat výtvarnou úroveň a kvalitu výrobků především textilního a oděvního průmyslu.
Textiliím vévodily naivní motivy
V ÚBOKu tak vznikaly domácí textilie, utěrky, záclony, ozdobné upomínkové kapesníky, stínítka pro lampy, ubrusy a jiné doplňky a dekorace s velmi naivními motivy a nevalnou výtvarnou kvalitou.
Nechyběly symbolické motivy žní nebo futuristické motivy cyklistů, technologických výdobytků a hlavně lidové motivy, které odkazují na bytovou kulturu obyčejných lidí.
Výstava je věnována zejména ukázkám bytových textilií. Vystavené vzorky a dokumentační materiály pocházejí z období od druhé poloviny čtyřicátých let do osmdesátých let 20. století a patří do sbírky UPM – Muzea textilu v České Skalici.
Některé látky byly součástí expozice na EXPO 58
Dezény látek, které jsou na výstavě představeny, navrhovali pracovníci a spolupracovníci ÚBOKu a jeho právního předchůdce. Některé textilie byly také součástí oddílu Vkus, neobyčejně úspěšné expozice československého pavilonu na Světové výstavě EXPO 58´ v Bruselu.
Vzpomínce na tuto expozici byla nedávno věnována úspěšná a zdařilá výstava Bruselský sen, kterou si můžete připomenout zde.
I tato expozice dokazuje, že se lidé chtějí k dobovým předmětům vracet a že jsou atraktivním retrem, které dokládá tehdejší životní styl.
ÚBOK měl mimo jiné za úkol směrovat dráhu mladých návrhářů a designérů. Jeho zaměstnanci se zabývali také estetickými a výtvarnými otázkami a náplní jejich práce bylo i sledovat světové trendy. Na výstavě je tak například věnována velká pozornost tehdejšímu velkému módnímu hitu - modrotisku.
Výstava trvá až do 31. března 2010 v UPM — Muzeum textilu a Muzeum Boženy Němcové v České Skalici, výstavní síň Dlouhá chodba, plné vstupné je 40 Kč snížené vstupné 30 Kč děti do 15 let platí 20 Kč.