Článek
Doktor Josef Šmeral (1898-1966) si nechal vilu vystavět v roce 1927. Sloužila mu jako ordinace i jako byt pro rodinu. Autorem stavby, která vznikala celých devět let, se stal významný olomoucký stavitel Rudolf Drobník.
Vila je perlou v rozlehlé zahradě. Ta byla navržena jako užitková i okrasná s umělou zahradní skalkou.
Šmeral pocházel z tradiční evangelické selské rodiny a narodil se jako nejstarší z deseti sourozenců. V průběhu studia na boskovickém gymnáziu byl povolán do rakousko‐uherské armády. Bojoval na italské a balkánské frontě, účastnil se bojů v Soči a na Piavě.
Vystudoval medicínu na Masarykově univerzitě v Brně a po dokončení studií krátce působil na interní klinice v Brně.
Později Šmeral pracoval jako lékař na Slovensku, kde poznal svou budoucí ženu Marii Paškovou, se kterou odešel zpět na Moravu, na Svatý Kopeček.
Právě v této lokalitě koupil v dosud téměř nezastavěné části na okraji obce zalesněný pozemek patřící k lichtenštejnskému rodovému majetku a začal na něm stavět vilu.
Ve svém novém domově Šmeral působil jako státní obvodní lékař pro okolní obce a samoty. Ve vile byla umístěna přízemní ordinace se zázemím a bytem domovníka, v patře nechyběly prostory pro rodinu se třemi dětmi.
Ve vile byly za komunismu i další ordinace
Cenné informace o vzniku vily odhaluje archiv stavebního úřadu. Od něj pocházejí informace o původní dokumentaci z roku 1935 i dokumenty z roku 1972.
V 50. letech byl rodinný dům zčásti zabrán. V prostorách bývalé ordinace bylo umístěno zubní středisko a následně ordinace praktického lékaře.
Další přízemní prostory byly nuceně využity jako byty. Současně v domě ale stále bydlel Josef Šmeral se svou ženou a později dalšími generacemi rodin svých dětí a vnuků. Ti ve vile žili do roku 2008, kdy stavba získala svého současného majitele.
Nový majitel začal s komplikovanou rekonstrukcí, která skončila až tento rok. Citlivě provedené úpravy i důraz na původní prvky z vily udělaly opět majestátní stavbu zasazenou doprostřed lesa nedaleko poutního místa i olomoucké zoo.
Stavba nyní funguje jako malý penzion s kavárnou. Klidné místo uprostřed zeleně designově dotváří vizuální informační systém ze studia Najbrt s písmem Ladislav od T. Brousila, vycházejícího z Písma Suitcase od slavného umělce Ladislava Sutnara.