Článek
Porota soutěže Architekt roku 2020 vybrala v úterý 8. září večer z pěti finálových českých architektonických studií jako nejlepší právě ateliér Zdeňka Fránka. Seznámit se s jeho tvorbou rozhodně stojí za to.
Pětice finálových architektonických studií má šanci získat titul Architekt roku 2020
Fránkovy stavby patří k tomu nejlepšímu z české organické architektury
Devětapadesátiletý profesor Zdeněk Fránek a jeho ateliér Fránek Architects čerpá inspiraci jak z architektonických, tak uměleckých, ale i přírodních zdrojů a jeho tvorba patří k tomu nejlepšímu z české organické architektury, která je inspirována přírodními tvary a liniemi.
Fránkovy stavby mají rysy soch a odrážejí i zájem architekta o ekologii. Vedle navrhování rodinných domů, muzeí, sakrálních nebo industriálních budov se Zdeněk Fránek věnuje také pedagogické činnosti, autorským výstavám, českou architekturu propaguje doma i v zahraničí.
Architekt je autorem desítek originálních návrhů různorodých staveb. Širokou veřejnost nejvíce láká Stezka v oblacích v Dolní Moravě, zatímco jeho komornějšími stavbami jsou třeba modlitebny Církve bratrské v Černošicích a v Litomyšli.
Zahraniční odborná veřejnost pak zase jistě nepřehlédla galerii CCC v čínském Pekingu. Za pozornost stojí i trojpodlažní brněnská vila.
Mezi Fránkovy významné stavby patří i Kostel církve bratrské v Praze, Energetická ústředna No. 6 Ostrava-Vítkovice, Rodinný dům v Chorvatsku a z poslední doby třeba Výzkumné centrum Liko-Noe a hala Liko-Vo ve Slavkově u Brna.
Mezi nominovanými v soutěži Architekt roku se objevili projektující architekti, ale i teoretici či pedagogové a další angažovaní odborníci. Letošní cenu Architekt roku 2020 předal loňský laureát architekt Stanislav Fiala. Vypisovatelem Ceny Architekt roku je společnost ABF.
Cenu Architekt roku 2019 dostal Stanislav Fiala
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.