Článek
Dům, který Hawkes navrhl dle něj dokazuje, že nejnovější technologie mohou jít ruku v ruce s trendy designem. Při navrhování tohoto domu se architekt inspiroval stavěním domů ve středomoří, hlavně způsobem klenutí ve Španělsku z roku 1382. Tato inspirace se promítla do kopulovitého vzhledu střechy.
Speciální způsob klenutí za pomocí lehkých cihel
Při této technice byly užívány tenké, lehké cihly - při stavbě střechy byly užity čtyři vrstvy tenkých cihel nad sebou. Tenká oblouková střecha z cihel byla přikryta osmdesáti tunami štěrku a písku, ve kterém později vyrostou rostliny a mech. Hliněné cihly a oblouková střecha mají velkou nosnost, rostliny pomáhají stavbě, aby si dobře "sedla".
.: Stavba střechy podle středověké inspirace.foto: Richard Hawkes
Lehkých cihel architekt využil i na schody. Při stavbě domu byly použity materiály z místních zdrojů, které jsou energeticky nenáročné na výrobu a které dovedou dobře zadržovat teplo.
Energii má dům díky solárním panelům
Součástí domu jsou i solární panely se systémem, který zabraňuje jejich přehřátí, obsahují totiž křemík, a ten funguje mnohem lépe v nepřehřátém panelu.
.: Interiér je laděn do přírodních barev.foto: Richard Hawkes
Panely vytvářejí dostatek energie pro potřeby celého domu, přebytečná energie je stále připravena k použití pro dobu, kdy slunce svítit nebude. Nechybí ani zařízení pro využití dešťové vody ze střechy, která se pak používá ke splachování na toaletě a při praní prádla.
Podtlaková izolace zamezuje tepelným ztrátám
Dveře domu mají podtlakovou izolaci, která funguje stejně dobře jako několik vrstev polystyrenu. Jde o systém s přirozeným přívodem čerstvého vzduchu a nuceným odvodem odpadního vzduchu.
Větrání s podtlakovou izolací probíhá s minimálními ztrátami, venkovní vzduch vstupuje do bytu vlivem vyvolaného podtlaku. Výhodou je, že změny tlakových poměrů v jednotlivých místnostech či bytech zásadně nenaruší provoz větrací soustavy.
.: Tenké tašky byly použity na střechu i v interiéru.foto: Richard Hawkes
Stěny domu jsou vyplněny deseti tunami recyklovaných novin, které fungují také jako izolace. Okna domu mají trojité zasklení, které napomáhá energetické hospodárnosti domu. Velká okna přivádějí do domu dostatek světla, takže se nemusí tolik svítit a pomáhají regulovat teplotu uvnitř.
Hawkes žil i v karavanu
Dům stojí v Kentu ve Velké Británii, architekt v něm žije se svou ženou Sofií a synem Oscarem. Osm měsíců předtím bydleli v karavanu a bydlení v novém domě si teď opravdu užívají.
.: Stěny z tenkých cihel se staly součástí vzhledu interiéru.foto: Richard Hawkes
Nulové domy s téměř zanedbatelnou spotřebou energie na vytápění se vyplatí, za energie se zde platí méně a investice se brzy vrátí. Tyto domy si v létě vyrobí takový nadbytek elektrické energie, jaký v zimě spotřebují.
To, že se architekti snaží emise uhlíku snížit na nulu je velkým pokrokem a cestou k ještě ekologičtějšímu bydlení.