Článek
Plasty, dříve umělé hmoty, se objevily v polovině minulého století. Bakelit se používá dodnes při výrobě zásuvek, protože dobře izoluje.
Mnoho důvodů pro plasty
Plasty původně nahrazovaly jen přírodní materiály, ale zanedlouho se začaly používat trvale. Jejich vlastnosti totiž předčily vlastnosti přírodních materiálů. Jaké? Především plasticitu, která byla příčinou rozšíření a zdokonalení výroby plastů.
Plasty se poměrně složitě vyrábějí. Při vzniku jsou tekuté, dají se lehce formovat a v konečné podobě jsou pevné. Poté se z nich vyrábějí hotové výrobky nebo polotovary, které se pak dále zpracovávají. Některé plasty se opracovávají obdobně jako dřevo. Snadno dosažitelné jsou polystyren a polyetylen, z nichž se vyrábí mnoho věcí.
Většina plastů odolává chemikáliím, vodě i rozmarům počasí.
Na druhé straně volně pohozené plastové obaly nebo zbytky těchto hmot znečišťují životní prostředí. Plasty se samy totiž nerozkládají. Proto pracují výrobci na takových druzích plastů, které by se působením slunečního světla postupně rozpadávaly na prach, a ten by se činností půdních mikroorganismů měl přeměnit na látky, které by mohly rostliny použít ke své výživě.
Dokonalý ale není ani plast
Plastové výrobky používáme v domácnostech běžně hlavně proto, že se lehce udržují a přitahují naši pozornost kvůli výrazným barvám a zajímavým tvarům. Syté barvy se objevují v pestré škále včetně průhledné. Ale láká nás i jejich nízká hmotnost a finanční dostupnost. Také atraktivní vzhled a lehká, byť pevná konstrukce.
Snadná údržba je dalším z důvodů, proč si pořizujeme i zajímavé kusy plastového nábytku. Stačí na ně vlhký hadřík. Plasty hojně využíváme v dětských pokojích, osvědčily se i v bytech alergiků.
Výhodou plastového nábytku je snadná kombinovatelnost s jinými materiály, aniž by ztrácel na atraktivitě a zůstal zajímavým doplňkem interiéru. Tak třeba židle se dobře doplňují se sklem či kovem, aby interiér působil lehce.
Nevýhodou je fakt, že se plastový nábytek lehce poškrábe a občas se na něj chytají nečistoty. Časem může také dojít i ke změnám v pevnosti nábytku a k jeho trvalému poškození.
V případě, že nás osloví plastový nábytek, vyplatí se investice do kvalitnějších kusů, které mají vyšší trvanlivost. Dražší kusy plastového nábytku většinou chrání speciální vrstva snižující riziko poškození povrchu a následného usazování prachu.
Výběr je velký, ať už jde o tvary, barvy, ohebnost či tvrdost. Kvalitní plastový nábytek se používá i v exteriéru, kde oceníme zejména jeho lehkost.
Plastu sluší moderní interiér
Plastový nábytek už dávno nemá příchuť laciného zboží, ale naopak! Jde spíš o originální designérské kousky zajímavé svým tvarem, s nimiž se setkáváme především v moderních interiérech. To ale neznamená, že si ho nemůžeme pořídit do bytu zařízeného v klasickém stylu, zejména zvolíme-li správnou barvu.
Tím, že se plast tvaruje při určité teplotě, dá se vyrobit nábytek z jednoho kusu bez spojů, což je výhodné jak z praktických důvodů, tak i z hlediska designu.
Do malých prostor se hodí židle v jemných transparentních odstínech, kam vnášejí světlo, působí vzdušně a lehce. Některé jsou navíc stohovatelné, šetří místo a jejich nízká hmotnost usnadňuje manipulaci.
Výhody a nevýhody plastu
Výhody
Originální tvarovatelnost beze spár, lehká konstrukce, dostatečná pevnost, velký výběr barev.
Nevýhody
Neekologický materiál, malá odolnost proti poškrábání, časem křehne a může se nevratně poškodit, vyšší cena.