Článek
„Návštěvníky festivalu čeká 101 běžně nepřístupných budov, z toho 26 novinek a 57 kulturních památek. Otevíráme dveře nejen u staveb moderních s různými typy ocenění kvality a technologiemi šetrnými k životnímu prostředí, industriálních, ale i světově ojedinělých unikátů, ikonických budov, které představují historické a kulturní bohatství Prahy,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.
Nově se představí i významné stavby na Zbraslavi. „O zapojení Zbraslavi jsme uvažovali již před několika lety, a jsem ráda, že se nám letos konečně podařilo nabídnout více zajímavých objektů v této lokalitě. Doporučuji zastavit se i v bývalé zbraslavské zvonárně, kde rodina Manoušků odlévala zvony pro mnohé pražské chrámy,“ dodala.
Festival připomíná i výročí architekta Plečnika
Program festivalu Open House Praha je věnován i připomínce výročí narození slovinského architekta Jože Plečnika – 150 let.
Při této příležitosti se budou moci návštěvníci o víkendu podívat do jeho nejslavnější pražské stavby – kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech. Na náměstí Jiřího z Poděbrad je v rámci festivalu o víkendu také k vidění výstava s názvem Plečnikovy nerealizované projekty v Lublani.
Mezi letošní novinky, které se dají navštívit, patří například i libeňská sokolovna a blízký kostel svatého Vojtěcha v Libni, který je jednou z mála sakrálních památek postavených v secesním stylu na našem území. Úplně poprvé bude možné nahlédnout i do Paláce Adria od architekta Pavla Janáka.
Poprvé bude také zpřístupněn kubistický dům Diamant nebo bývalý noblesní Hotel Gráf (dnes kancelářská budova I. P. Pavlova 5), kde se lidé dostanou až na střešní terasu s výhledy na město.
Budou moci nahlédnout i do historického objektu Vlašského špitálu na Malé Straně nebo prozkoumat technologické zázemí Centrální kotelny Všeobecné fakultní nemocnice, nepříliš známé technické stavby od architekta Karla Pragera.
Festival připomene i dvousté výročí narození architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna, architekta, který je považován za průkopníka české novorenesance. V programu jsou proto zastoupeny i některé z jeho realizací, například Vyšší dívčí škola ve Vodičkově ulici.
Milovníky funkcionalismu pak potěší možnost nahlédnout do monumentální budovy Státního reformního reálného gymnázia v Dejvicích.
O otevřených budovách se mohou lidé přijít informovat do festivalového infocentra na adrese Železná 492/18, Praha 1-Staré Město. Víkendová otevírací doba je od 9 do 19 hodin.
Festival je určen i pro návštěvníky s tělesným, zrakovým a sluchovým postižením, kteří najdou v programu speciální prohlídky vybraných budov. Vstup do všech otevřených budov je zdarma, bez nutnosti předchozí registrace s jednou výjimkou (jde o Thunovský palác).