Článek
„Jako základní výrobní materiál používáme šest milimetrů silný kartón, nový nebo i recyklovaný. Jednotlivé vrstvy vyřízneme laserem a lepíme k sobě disperzním lepidlem a pro začištění boční strany přelepujeme buď tuhým papírem, nebo překližkou. Oba materiály pak můžeme ještě dozdobit gravírováním, tedy vypalováním pomocí laseru,” vysvětluje designér.
Kouzlo výrobků, které vycházejí z relativně malého stroje, spočívá především v důvěrné známosti materiálu, z nějž se rozhodl vyrábět vše, od malé krabičky třeba na kravaty či motýlka přes stínítka lamp až po sedáky a gauče. Kartón totiž nemusí dlouze nikomu představovat. Přesto každý z jeho výrobků překvapuje.
Každý z předmětů zaujme způsobem, jakým je využit řez kartónových vrstev a jaký vzor pak na povrchu vytvářejí.
Síly materiálu dosahuje designér se svými spolupracovníky lepením jednotlivých vrstev, přičemž mnohdy musí hledět na to, aby byly proti sobě buď patřičným způsobem posunuté, nebo naopak, aby seděly přesně jedna na druhé a tím vznikal zamýšlený vzor, často odhalitelný teprve až následným prosvícením. Jako například u stínítek lamp.
„Všechny výrobky se lepí ručně. A i když tato práce vypadá na první pohled jako ideální pro vyčištění hlavy, většinou toho má člověk po jednom dvou dnech už docela dost. Samotné slepování není nijak zvlášť náročné, všechno je to především otázka cviku,” usmívá se skromně.
Pyšný je především na systém a rychlost výroby. Díky zvolenému materiálu i postupu je schopen už doslova pár hodin po debatě s klientem o budoucím vzhledu nového výrobku předvést hotový prototyp, který mohou vzít do ruky a začít na něm vychytávat eventuální chyby.
Kartón jako výrobní materiál má spoustu výhod. Je vyroben ze 60 procent z recyklovaného materiálu a také je sám dál snadno recyklovatelný. Pro výrobu lze použít nový, ale i třeba ten ze starých krabic. Záleží na typu výrobku, který z něj má být vytvořen.
Zároveň systém výroby, který autor zvolil, umožňuje využít naprostou většinu materiálu. Co vznikne jako odpad při vytváření větších kusů pro jednu zakázku, může zužitkovat jako materiál na výrobu menších předmětů pro zakázku druhou. Ničím se tak zbytečně neplýtvá.
„Nábytek z kartónu je odolný, ale samozřejmě má své limity. Například, pokud se vám na něj vylije víno nebo káva, je potřeba zasaženou plochu osušit a za nějaký čas se to díky barvě a struktuře kartónu téměř nepozná. Co ovšem tomuto materiálu škodí, je dlouhodobé vlhko. Ve vlhkém prostředí se takový výrobek začne po čase rozpadat,” vysvětluje designér.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.