Článek
Stavebník Ludwig Schäffler působil jako starosta města Karlovy Vary. Zpracováním projektu vily Schäffler byli pověřeni vídeňští architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer.
Objekt vily je vybudován na nepravidelném, zhruba obdélném půdorysu, je dvoupatrový se suterénem a zvýšeným přízemím. Stavbu krášlí řada výstupků, arkýřů, věží, balkónů, lodžií a teras.
Suterén je zmohutněn kyklopským zdivem z nepravidelných velkých kamenů. Fasáda je architektonicky členěna jednotlivými římsami a hrázděním štítů.
Vstup do budovy je umístěn ze strany Sadové třídy ve východní straně stavby, která má v tomto směru dvojitou lodžii s řadou oblouků. Na nároží je nasazen arkýř. Nejdominantnější je ale jižní strana stavby, kde je do hmoty objektu umístěna velká okrouhlá věž s osmibokým nástavcem, zastřešená osmibokou jehlancovou střechou.
Za vstupním prostorem se vchází na schodiště, vedle kterého byla umístěna původní hygienická zařízení. Na schodiště navazuje hala – předpokoj a průběžná chodba s jednotlivými pokoji. Vedle lunetových kleneb s vykrojenými trojúhelnými zářezy (lunetami) jsou zde uplatněny i klenby žebrové na nosných prvcích ve formě hlavic, barokizujícího výklenku ve zdi s mušlemi aj.
Z původní stavby se v interiéru částečně dochovaly některé umělecko-řemeslné prvky a architektonické detaily. Jde hlavně o historizující výplňové vstupní dveře s kovanými mřížemi, skleněné vitráže oken ve vstupní chodbě, lítací dveře a dekorované stropy.
Před vilou se zachovalo kované oplocení s pilířky, u schodiště do zahrady se vzácně uchovaným štítkem s názvem objektu.
Vzhledem k tvůrcům stavebních plánů a celkové kreaci použitých stylů architektury patří Vila Chopin k nejpůvabnějším a nejpozoruhodnějším stavbám karlovarského Westendu.