Článek
Útočištěm, do nějž se bude vracet po dlouhých dnech strávených v práci, se měl stát byt mladé majitelky, který ale už hlasitě volal po rekonstrukci. Jedním z hlavních „ale“ projektu byl napjatý termín. Majitelka se potřebovala nastěhovat co nejdříve, a tak měla architektka na rekonstrukci a zařízení 100metrového bytu jen 105 dnů.
Za daných podmínek bylo zřejmé, že proměna celého bytu není možná, má-li za něco stát. Obě ženy se proto shodly na rozdělení prací do dvou fází. Prioritou bylo zařídit ložnice, obývací pokoj a koupelny. Obnova kuchyně a dalších tzv. servisních prostor bude součástí fáze číslo dvě, v budoucnu.
Architektka začala s prací doslova a do písmene od podlahy. Přesněji, od podlah. Stěžejním úkolem první fáze totiž bylo restaurovat travertinové podlahy ve společenské části bytu a dřevěné laminované podlahy v soukromé zóně.
V koupelně pak architektka vyměnila mj. nevyhovující svítidla za nová a stejně tak staré a nevyhovující mramorové pracovní plochy za nové, ovšem z vysoce kvalitních MDF desek.
V bytě se dvěma ložnicemi a pracovnou je propojený obývací pokoj s jídelnou, jež má tak poněkud formálnější styl. Barevnou paletu pro tento prostor namíchala architektka v kombinaci modré a růžové, jež hojně doplnila neutrálními tóny světle šedé a bílé.
Režné cihly ozvláštňují domov, kde se chystají na příchod nového člena rodiny
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QP_t/2VzFSl.jpeg?fl=cro,0,132,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Zeď, která propojuje obě zóny, pak získala nátěr v odstínu, jejž místní výrobce barev nazval Mar Calmo, tedy Klidné moře.
Zdá se to jako velmi příhodný název i pro tento byt, který se měl stát pro svou majitelku právě klidným přístavem po dnech strávených v „rozbouřených vodách“ jejího zaměstnání.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QQ_u/AlQCT1.jpeg?fl=cro,0,0,1280,846%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Zeď, jež propojuje prostor obývací a jídelní, je vymalována odstínem barvy nesoucí příhodný název Klidné moře.
Jedním z prvků, které architektka v bytě zachovala, je stěna v části jídelny pokrytá zrcadly se zkosenými hranami. Ta, společně s retro nábytkem odkazujícím k 50. a 60. létům minulého století, vytváří klidnou, mírně nostalgickou náladu.
Centrálním prvkem obývacího pokoje je obří růžová sedací souprava
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QK_p/zMyDT6.jpeg?fl=cro,0,132,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
V soukromé části se barevná paleta poněkud mění, šedé tóny nahrazují spíše tóny zemité. V hlavní ložnici je za postelí bílý panel, výmalba stěny nad ním je v zelené barvě nazvané Folha de Louro, tj. „Bobkový list“.
V zemitých odstínech je zařízena rovněž druhá ložnice, která společně s vlastní koupelnou slouží jako apartmá pro hosty.
Byt cestovatelů zaujme na první pohled dialogem mezi pestrostí a strohostí
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QM_s/AUkCmJ.jpeg?fl=cro,0,110,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Architektce se v krátkém čase podařilo zařídit základní části domácnosti majitelky s tím, že pro budoucí práce na zbytku bytu zanechala dostatečně srozumitelná vodítka, jak pokračovat. A to v podobě barev, materiálů a celkového stylu.
Nové místnosti svou majitelku vítají rozevřenou uklidňující náručí. Lze očekávat, že stejně se k ní jednou budou mít i ty zbývající.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.