Článek
V 18. století si aristokraté a členové vyšší střední třídy začali po obvodu Montpellier stavět výstavní a někdy možná i trochu výstřední sídla. Časem se staly neodmyslitelnou součástí architektury města a Montpellierňané si zvykli nazývat je lehce povzneseným názvem „Folies“, česky šílenosti. Radnice města se nedávno rozhodla vytvořit ve městě dvanáct nových velkolepých staveb, které by se staly „Folies 21. století“.
Vítězem soutěže na návrh v pořadí již druhé novodobé Folie se stal projekt vícečlenného týmu, jenž tvoří studio Sou Fujimoto Architects z Japonska a dva francouzské týmy - Nicolas Laisné Associés a Manal Rachdi Oxo Architects.
Patrně není náhodou, že porotu nejvíce oslovila stavba se smíšenými prvky obou stylů, protože pro moderní Montpellier je multikulturní styl života charakteristický. Bílý strom je navíc možné chápat i jako rozhovor dvou generací architektů. Tu zkušenější, starší zastupují japonští členové týmu, zatímco Francouzi představují mladou, nastupující generaci.
Autoři projektu zároveň vycházejí vstříc tradici města, jehož život se ve velké míře odehrává právě v jeho ulicích a parcích. Proto se fasáda stavby doslova ježí desítkami teras a terásek, které představují přirozená pokračování interiérů ven do ulice. A co je obzvláště zajímavé, pro přechod z jedné na druhou mnohdy není nutné ani zacházet zpět do interiéru budovy, jsou totiž propojeny schůdky.
Část sedmnáctipatrové stavby bude sloužit jako obytná, jinde budou kanceláře a chybět nebude ani umělecká galerie, restaurace a bar s panoramatickým výhledem na město. Velké procento prostor bude veřejných, takže je budou moci plně využívat jak obyvatelé města, tak turisté. Poloha objektu je rovněž příznačná. Věž bude strategicky umístěna na půli cesty mezi historickým centrem a nově rozvíjenými čtvrtěmi Port Marianne a Odysseum.