Článek
Vzhled, odolnost a údržba – to jsou tři parametry, které si ohlídejte při nákupu dřezu a baterie. Oba prvky vnímejte jako jeden celek, který ladí s pracovní deskou, skříňkami i stylem kuchyně.
Máte-li dřez pravoúhlý, preferujte hranatou baterii. Oválnému dřezu zase sluší zaoblenější tvary vodovodního kohoutku.
Nepodceňte velikost, hloubku (komfortní je 17–21 cm) a uspořádání dřezu. Preferujte prostornější provedení, protože mytí či zpracování potravin je mnohem snazší. Samotné dřezy pak mohou být s vaničkou, s odkapávací plochou nebo v kombinaci obojího.
A nezapomeňte! Rozměr dřezu limituje šířka spodní skříňky. Šířka skříňky prostě znamená maximální šířku dřezu.
Dřezy podle materiálu
Granit. Je nejprodávanější, ale pozor! Nakupujte u značkových výrobců, kteří mají patentovanou technologii. Jedině dřezy od nich jsou totiž kvalitní: stálobarevné, pevné, odolné proti nárazu, zvládají vysoké teploty, nepoškrábou se.
Ty levnější, často od pochybných výrobců, zkrátka tolik nevydrží a je na zvážení, zda nižší cena dřezu vyváží možné problémy. Proto se ptejte a zjišťujte, jakého složení je nabízený granit (měl by obsahovat minimálně 80 % křemičitých písků), neváhejte ho na místě i osahat. Máte mít pocit kamene, hedvábně jemného, nikoliv plastu s povrchovou úpravou granitu. Prohlédněte si, zda je materiál neporézní.
Velkou výhodou granitu je pestrá škála barev, které lze vybírat ze vzorníků barevných kamínků, takže máme reálnou představu (papírový vzorník zkresluje).
Nerez. Kvalita je důležitá i v případě nerezu, ačkoliv se zdá, že vydrží každý. Produkt má být vyrobený z chromniklové nerezové oceli, která je vhodná do potravinářského průmyslu. Alfou a omegou je samozřejmě i tloušťka materiálu. Tenký plech jednoduše odmítněte, není problém ho promáčknout, navíc ani stojánková baterie pak nemá stabilní oporu. Za standard se považuje síla 0,6 mm, mezi top patří rozmezí 1,2–1,0 mm.
Nerez je ovšem skvělý materiál, nevadí mu mastnota, kyselé tekutiny, neabsorbuje do sebe pachy, nečistoty, nekoroduje. Prodává se v několika povrchových úpravách, může být hladký, jemně kartáčovaný, vroubkovaný (jsou méně viditelné zaschlé kapky vody). Na omak je ale studenější než jiné materiály a také hlučnější. Jestli máte tvrdou vodu, čekejte náročnější údržbu.
Keramika. Glazovaná keramika vydrží mnoho let, je pevná, odolná vůči chemikáliím, nezanechává skvrny po rozlité tekutině. Velmi dobře se čistí, leští, materiál odolá i silnějšímu nárazu, nevadí mu teplotní šoky. Stylově patří do venkovských a retro kuchyní.
Dřezová baterie
Kromě vzhledu by nás měla zajímat životnost, údržba, odolnost povrchu, a hlavně praktičnost ovládání. Určitě preferujte pákové baterie, třeba i s designem kohoutků, které jsou v lákavém retro provedení. Lze je ovládat i s hrncem v ruce, lépe a rychleji nastavíte požadovanou teplotu vody, jsou úspornější.
Klasikou jsou stojánkové, které se montují rovnou na pracovní desku či do dřezu. Ale variantou jsou i nástěnné, které se fixují do stěny nad dřezem. Tělo baterie se vyrábí z mosazi, která se dobře udržuje a nevadí mu změna teplot.
I baterie nabízejí zajímavé vychytávky: některé jdou sklopit, jiné jsou bezdotykové, a tudíž velmi hygienické, jiné mají třeba vytahovací hadici, s níž omyjeme nádobí daleko pohodlněji.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Usazení dřezu
Horní, na pracovní desku: Nejběžnější provedení, dřez se montuje na pracovní desku pomocí silikonu.
Spodní, pod pracovní desku: Praktičtější na údržbu, lépe se stírají drobky z plochy.
Do roviny: V jedné linii s pracovní plochou, vhodné pro desky z kompozitního materiálu.