Článek
Dřevo je přírodní materiál, který umí nabírat i vydávat vlhkost, pracuje a neustále reaguje na své okolí. Je choulostivé na špatné zacházení a vděčné, když se o něj dobře staráme. Slouží roky, kdy je zároveň krásným prvkem interiéru.
Podlaha určuje směr
Dřevěná podlaha v domě je skutečný skvost. Je to velká plocha, kterou nelze přehlédnout, má vliv na celkový dojem z interiéru. Podle typu dřeviny pak ladíme i ostatní vybavení. Platí pravidlo: žádné používání více odstínů, kreseb a zabarvení, jinak vznikne chaos. Jasně si určíme, který dekor bude hrát prim, a ten opakujeme na ostatních prvcích.
Nesmí se nám stát, že v obývacím pokoji je tmavé ořechové dřevo, police či knihovna z jasanu a kuchyňská linka v červeném odstínu třešně. Pozor dáváme i na výraznou kresbu, zejména u exotických dřevin, jako je zebrano, wenge.
Frčí přirozený vzhled
Velmi oblíbené jsou velkoformátové palubky z dubu, protože frčí přirozený vzhled. Dub je světlejší, částečně bělavý až šedý, působí rustikálně, je tvrdý, odolný a nenáročný na údržbu. Dominují podlahy dubové jednolamelové (palubkové), které připomínají prkna z masivu.
Dub má skvělé tepelně izolační vlastnosti, oproti buku a javoru je stabilnější při umístění podlahového vytápění. Jeho přirozenost podtrhneme zejména olejovou úpravou, která mu dodá matný, sametový, na pohled měkký vzhled.
Dřevo na stěně i stropu
Odborníci říkají, že ustoupila obliba červených odstínů dřevin, jako jsou jatoba, merbau nebo třešeň. V kurzu jsou kromě dubu stále ořech nebo borovice, ze které se vyrábějí spíše masivnější podlahy.
V popředí jsou velké formáty s rozmanitými technikami barvení a moření: třeba tzv. čpavkování dodá krytině sytě tmavý vzhled, dále kartáčování.
Pomalu začínají ustupovat ryze rustikální podlahy, výrazný design, vyhledáváme čistší a na oko jednodušší dekory. Novým směrem jsou dřevěné obklady stěn, stropů a schodišť, zejména v moderních vzdušných interiérech.
Podlahové palubky se většinou ke zdi lepí napevno, alternativou je připevnění na rošt. Vícevrstvé palubky se používají i ke kompletnímu obložení schodišť. V domě tak dosáhneme čistého, jednolitého provedení designu a propojení s podlahou.
Pozor! Dřevo v zimě sesychá, mění se, nemá rádo střídání teplot. Dělá mu dobře, když je relativní vlhkost v místnostech 40-50 %.
Nabije nás energií
Jak dodáme interiéru pocit hřejivého domova? Použijeme bytové textilie a dřevěné prvky. Dřevo působí pozitivně na lidskou psychiku a podle zásad Feng Shui je to nejlepší materiál pro jídelní stůl a postel.
Krásný, velký rodinný stůl v kuchyni nám dodá pocit stability, jistoty, že naše rodina stojí na pevných základech. Volíme tvar kulatý, kde jsou si všichni členové rovni, nebo obdélník. Ten nevyžaduje tolik prostoru.
Na výběru jídelního stolu si dáme záležet, na trhu jsou designové kousky, které jsou zároveň plně funkční a nabízejí možnosti rozložení v případě oslav, návštěv přátel. Podobně preferujeme i dřevěný stůl do pracovny. Je příjemný na omak, nestudí do loktů, lépe se u něho soustředíme.
Dřevo je prvek aktivní, jeho energie směřuje nahoru a do stran, typickým tvarem je obdélník. Dřevěná knihovna, police, rámečky fotografií, dřevěná mísa, soška, lampa v kombinaci s textilním stínítkem - to vše vyzařuje energii, která nás nabíjí. Doma podpoříme pohodovou atmosféru i obrazy či tapetami stromů, lesa a živými květinami.
Péče o dřevěný nábytek
Dřevo nesnáší vodu, proto platí: čím méně, tím lépe! Zapomeneme rovněž na abrazivní a agresivní prostředky. Dřevu nesvědčí ani blízký zdroj tepla - radiátor či přímé sluneční paprsky.
Běžně usazený prach odstraníme suchým, měkkým hadrem, jemnou prachovkou, která nepouští vlákna (bavlněná, lněná nebo jelenice).
Více znečištěný povrch lakovaného nábytku lze ošetřit větším množstvím saponátu, ale ne koncentrovaným. Netlačíme na povrch, hned ho vyčistíme hadříkem s čistou vodou a pečlivě vysušíme.
Voskové povrchy nejsou odolné proti vodě, páře ani jiným tekutinám. Čištění provádíme suchým hadříkem, povrch nábytku oživujeme voskovou politurou. Jestliže jsou na ploše nábytku skvrny, rýhy, lze je jemně opravit obroušením až na dřevo a nanesením nové voskové politury.
Nábytek s olejovaným povrchem odolá vodě po velmi krátkou dobu, čištění provádíme zvlhčeným hadříkem, ideální je flísová utěrka. Pro oživení opotřebovaných ploch se používá voskovo-olejová politura.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.