Článek
Velkorysý pozemek v mírném svahu o rozloze 7000 m², lemovaný ze dvou stran těsně přiléhajícím lesem, je rozdělen do několika zón, které na sebe volně a smysluplně navazují.
Místo se našlo pro zelinářskou zahrádku včetně skleníku, ale také založený sad, v němž nechybějí jabloně, hrušně, meruňky, třešně, višně, švestky.
Další samostatnou, tentokrát sportovní zónou je travnatý tenisový kurt. Také dřevěná houpačka je vítaným eldorádem pro vnoučátka. Odtud už se otevírá pohled na malebnou relaxační část zahrady s biotopem a skalkou.
Biotop a zážitky patří k sobě
Perlou prostoru je spolu s vytvořenou skalkou jednoznačně biotop (140 m³) s plaveckou částí (4 x 10 m), v němž poklidně žijí jeseteři, ruský a hvězdičkový, karasi a koi kapři.
Jezírko má svůj vnitřní uzavřený vodní okruh, čerpadla jsou uložena pod terasou, z čističky, usazené na horním okraji skalky, potůček vesele zurčí po kamenech a padá přímo do jezírka.
Letní altánek s posezením má místo stěn živou zelenou clonu z vinné révy, jejíž hrozny se dají sklízet rovnou z křesílka!
Skalka jako učebnice botaniky
Relaxační zónu chrání vybudované alpinum, které se při bližším pozorování může směle přirovnat k malé učebnici botaniky.
Mezi kameny na sebe upozorňuje žlutě kvetoucí mochna, dřišťál s červenými plody, okrasné nízké trávy, skalníky, hosty. Pampová tráva u budoucí venkovní kuchyně se hrdě tyčí do výšky a povívá svými střapatými chocholkami v jemném vánku. Zelené předěly tu vytváří i bobkovišeň.
Mezi kameny rostou kleče, borovice-blatka, v nejvyšším parteru nad skalkou dobývá svůj prostor zatím jen metr padesát vysoký jinan dvoulaločný (Gingko biloba).
Kamenné zídky a chodníky doladí přirozenost domu i zahrady
Rozmanitost tvarů rostlin, barev a jejich vzájemná dynamika – to jsou hlavní dojmy, které návštěvníka uchvátí na první pohled.
Pestré společenství kvete v zídkách
Kamenné zídky vytvořené z betonových tvarovek dynamizují výškové rozdíly, zároveň fungují i jako předěly jednotlivých zahradních zón.
Ve tvarovkách skvěle prosperují kapradiny, ale i nejrůznější skalničky, jako např. tařičky, silenka, což je jediná skalnička, jak tvrdí paní domu Mirka, která vydrží i úporné sucho.
V zídkách ale najdete i violky, různé druhy hvozdíků, tařici skalní, huseník alpský, také platykodon velkokvětý (lidově zvaný boubelka, boubelík nebo zvonkovec – Platycodon grandiflorus), okrasnou trávu kostřavu šedou (Festuga glauca), iberku (Iberis sempenvires), hvězdnici (Aster alpinus), mateřídoušku obecnou, sytě modrou lobelku nízkou (Lobelia erinus), tařicovku přímořskou (Lobularia maritima), smil (Helichrysum bracteatum). Po odkvětu a zastřihnutí skalničky kvetou znovu.
Není plot jako plot
Nečekaným problémem, na který majitelé vzpomínají dnes už s úsměvem, byla volba typu oplocení. Majitelé museli ohraničit pozemek bradlovým plotem. Aby zjemnili co nejvíc estetický dojem, osázeli kolem celého plotu 1300 habrů a těší se, až se habry přehoupnou přes výšku nařízeného oplocení.
Pravda, srnkám mladé habroví chutná, takže vzrůstá nad očekávání výrazně pomaleji. Ale klid a pohodu tohoto krásného soukromého ráje ani srnky okusující stromky na zahradě nenaruší.