Článek
Česká komora architektů zveřejnila na nominačním večeru České ceny za architekturu třicet děl, která mezinárodní porota nominovala do prestižního výběru. Ze staveb vybraných porotci je zhruba polovina investována z veřejných zdrojů. Tři realizace přitom vzešly z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů. Ty proto stojí obzvlášť za pozornost.
Jedná se o přestavbu menzy Fakulty humanitních studií UK, Koleje 17. listopadu od Kuba & Pilař architekti, pak o Městskou halu Modřice od Atelier bod architekti a Rekonverzi tubusu větrné elektrárny, jejímž autorem je architekt Pavel Suchý.
Nejvíc pozoruhodné architektury vzniklo v Praze
Nejvíc nominovaných realizací je v Praze, dohromady osm, což je téměř třetina z postupujících děl. Sedm nominací pak má Jihomoravský kraj, tři z toho jsou přitom díla postavená v Brně. Ve dvou největších městech a jim přiléhajícím okolí tak najdeme polovinu z nominovaných staveb.
Ateliér Kuba & Pilař architekti má větší šanci na výhru
Mezi autory nominovaných staveb jsou i letos jak etablované ateliéry, tak i veřejnosti méně známí tvůrci. Dvě nominace mezi třicítkou nejlepších má letos ateliér Kuba & Pilař architekti. Vedle už zmíněné přestavby menzy Fakulty humanitních studií UK je to Rodinný dům v údolí Dyje.
Se stavbami pro školy má ateliér bohaté zkušenosti. V roce 2009 získal prestižní ocenění Grand Prix architektů za stavbu z Pardubic, Fakultu chemicko-technologickou a tělovýchovná zařízení Univerzity Pardubice.
Práci architektů bude letos hodnotit sedm zkušených zahraničních porotců v čele s izraelským předsedou Yashou Jacobem Grobmanem, architektem aktuálně působícím v akademické sféře, který se mimo jiné specializuje také na udržitelnost v architektuře.
Nominované stavby veřejnosti představí doprovodné výstavy v regionech
Výstavu nominovaných děl v České ceně za architekturu bude hostit Spolkový dům Slavonice, a to od 4. července do 31. prosince. Od 1. července do 31. října bude výstava ke zhlédnutí i ve venkovní expozici areálu Centra stavitelského dědictví Národního technického muzea v Plasích u Plzně. Od 1. do 25. července 2021 a po krátké pauze dále od 2. do 15. srpna bude v Bílém sálu Centra architektury a městského plánování (CAMP) v Praze k vidění výstava nominovaných děl doplněná i o výstavu předchozích ročníků.
Ostatní nominovaní v užším výběru
Přístavba kanceláře ve Vysokém Mýtě (Prokš Přikryl architekti), Prvok (Scoolpt), Rozhledna Králičák (Huť architektury Martin Rajniš), Dada Distrikt (Kogaa studio), Dům v ruině (ORA), Revitalizace Kostnického náměstí (autoři: Radmila Fingerová a Hana Špalková), Vyhlídka Špička (Mjölk), Komunitní centrum Židlochovice (Jura et Consortes), Pavilon na Výstavišti (Papundekl architekti), Lazy House Zlín (Petr Janda/brainwork), Ústřední autobusové nádraží Zvonařka (Chybik+Krištof architects & Urban designers), Rodinný dům v Radvanicích (ti2 architekti), Mobilní útulna Aranka (Martin Kožnar Architekt), Rekonstrukce paláce hradu Helfštýna (atelier-r), Dům pro rodiče v Jeseníkách (Tři.Čtrnáct architekti), Kostel blahoslavené Restituty (Atelier Štěpán), Momenty dějin (Kolmo.eu), Bytové domy v Rožnově pod Radhoštěm (Studio acht), Lávka na Farských humnech (Refuel), Věčná loviště (Petr Hájek Architekti), Dům u rybníka (JRA Jaroušek Rochová architekti), Sociální bydlení obce Bílovice nad Svitavou (Čtyřstěn), Nová Trojská lávka (Valbek), Útulna Jenga (Ateliér Seho – Světlík – Ústav navrhování II. FA ČVUT), Přestavba rodinného domu (R.U.A.), RK 17 (BY architects)
Jméno držitele hlavní ceny i ostatních finalistů se veřejnost dozví 11. listopadu 2021 na slavnostním galavečeru ve Foru Karlín.