Článek
Zásada 60-30-10 je základní jednoduchou pomůckou dekoratérů při rozhodování o optimální a příjemné barevné škále pro konkrétní prostor.
Barva zastávající 60 % pokoje je označována jako hlavní. Pokrývá stěny, stejný odstín mohou mít koberce, pohovka, nábytková stěna. Pochází-li spíše ze světlého spektra, situujeme ji bez obav do méně osvětlených částí prostoru. Syté tmavé barvy ve stinných zákoutích nevyniknou, více jim to sluší v blízkosti oken.
Čím se řídit při nátěrech dřeva, kovů a dalších ploch |
---|
Jak pečovat o dřevěná okna |
Čeho se vyvarovat při natírání kovových předmětů |
Kvalitní nátěr ochrání kov před rzí |
„Dalších 30 % tvoří sekundární barva nebo textura a posledních 10 % by mělo být pouhým akcentem. Samozřejmě je nutné přihlédnout k barevné kombinaci vybraných tří barev,“ říká Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.
Sekundární odstín či textura podporuje barvu hlavní, dostatečná odlišnost však zaručuje, že zaujme. Nemusí jít přitom nutně o kontrast. Hodí se na závěsy, pro nábytkový solitér, dominantní osvětlení, křesla či židle.
Hravost a fantazii uplatníme ve zbývajících 10 %, která dodávají interiéru styl, atmosféru. Často jde o polštáře, umělecká díla či dekorace např. v podobě designových obkladaček v koupelně, maleb na stěně v dětském pokoji.
Skladba podle citu
Nejprve si odpovíme na otázku, k čemu místnost slouží a co od ní očekáváme. V ložnici někdo uvítá vášnivou červenou, jiný zklidňující modrou. Do pracovny dáme zelenou pro úlevu očí nebo lehce oranžovou podporující kreativitu.
Inspirativním nástrojem organizace klíčových barev je schéma v kolečku, které nalezneme na webových stránkách výrobců barev. Užitečný je také klasický vzorník barev RAL.
Při výběru máme několik možností. Držíme se tří odstínů téže barvy od světlejší po tmavší varianty - v rustikálních interiérech tak využijeme odstíny dřeva.
Výrazný, a přesto vkusný. Designérka ukázala, jak si dopřát v interiéru spoustu barev
Originální spektrum nabízejí barvy umístěné na barevném kolečku vedle sebe (modrozelená, zelená a zeleno-žlutá či růžová, levandulová až fialková) nebo barvy v opozitu (červená vs. modrá).
Zajímavé je spojení studených odstínů, tj. se stříbrným podtónem, a teplých se zlatým podtónem.
Pravidlo dekoru 60-30-10 neuplatňujeme striktně, porušíme ho při zvážení, kolik barevnosti zvládneme my i náš interiér. Více tvůrčí odvahy snesou velké prostory.
„Nezapomeňte, že další barevné tóny místnosti dodávají světla, a to nejen barevnými žárovkami, ale i barevným spektrem denního světla, které zajišťují třeba světlovody,“ připomíná Jakub Brandalík z firmy Lightway.
Tip odborníka |
---|
„Každou barvu je možné kombinovat s každou, důležitý je však výběr odstínu! Mnoho lidí bývá překvapeno, jak dobře si mohou sednout červená s oranžovou. Krásné jsou pak tyrkysová se žlutou - to je skvělá dovolenková dvojka jako moře a slunce,” rdí Šárka Průšková, designérka studia Marilan. |