Článek
Město Dnipro má dlouhou historii jako centrum v oblasti strojírenství, metalurgie a výroby. Ta se na nových stanicích odráží v podobě svařovaných ocelových vstupních pavilonů.
Prodloužení trasy propojí obyvatele, podniky, kulturní a akademické instituce ve východních čtvrtích Dnipra s centrem města a konečnou železniční stanicí Dnipro - Hlavní nádraží.
Snížení dopravních zácpy v centru města a prodloužení linky metra také umožní snadný přístup odtud do parků, pláží a rekreačních zařízení ležících na březích řeky Dněpr (jež se ukrajinsky ovšem jmenuje rovněž Dnipro).
Vzhledem k tomu, že architektka Zaha Hadid už není mezi námi, stojí za designem nynější šéf ateliéru Patrik Schumacher. Ten se snaží architektonický rukopis architektky zachovávat a bezpochyby se mu to daří.
Vrcholem kariéry architektky bylo ocenění zlatou medailí od Královského institutu britských architektů RIBA. Mezi cenami, které získala, nechyběla ani Pritzkerova cena. Hadid ji obdržela v roce 2004. Od té doby její stavby získávaly celosvětový věhlas a sklízely uznání. Byla vůbec první ženou, která tuto cenu v historii udílení získala.
Vyřezávané tvary pavilonů se skládají z řady tenkých konstrukčních skořepin navržených tak, aby mohly být vyrobeny z recyklované oceli z místních sléváren v Dnipru. Poukazují i na odbornost města v řemeslné výrobě oceli.
Každý vstupní pavilon se nachází na novém veřejném náměstí a poskytuje snadno rozpoznatelný orientační bod.
Vnitřní vestibuly, chodby a nástupiště sdílejí soudržnou formální a prostorovou logiku, která dává metru jednotný designový rukopis.
Tři nové stanice prodloužení trasy dniperského metra jsou nedílnou součástí pokračujícího programu města na modernizaci jeho dopravní sítě. Zahájení přepravy cestujících do tří nových stanic je plánováno na rok 2025.