Článek
Výhodou malého bytu s takřka čtvercovým půdorysem byly jeho vysoké stropy. Architekti do něj proto vložili loft zasahující přes necelou polovinu délky přízemí. Díky tomu je nyní celková plocha bytu 57 m².
Změn v bytě si návštěvník všimne hned při vstupu. Původní dvoukřídlé vchodové dveře architekti nahradili praktičtějšími jednokřídlými. Už tím získali něco místa v jejich okolí.
Další změnou je zrušení předsíně, host tedy vejde rovnou do obývacího pokoje. Po pravé ruce je malá, praktická šatna s velkým zrcadlem, po levé ruce má dveře do malé koupelny, kam se vešel sprchový kout, toaleta, ale také dvojice umyvadel.
Další změnou je způsob propojení dvou hlavních místností spodního patra. Momentálně vede skrz široký stavební otvor, který nezmenšují dveře. Obývací pokoj je tak propojen s kuchyní a jejím jídelním koutem.
Právě z obývacího pokoje se po schodech vystupuje na loft, kde je možné najít ložnici a čítárnu kombinovanou rovněž se šatnou.
Loft má jako zábranu proti pádu dolů skleněnou stěnu, která v místě ložnice sahá od podlahy ke stropu, v místě studovny stěna až ke stropu nedosahuje. Pár tak spolu může snadno komunikovat, ať je každý v kterékoli části domova.
Byt je v domě stojícím v centru starého Lvova, a tak bylo jen logické, že si mladí majitelé přáli zachovat jeho historický charakter. Architekti proto nechali přiznané veškeré silné cihlové zdi, které pouze bíle omítli, ovšem ponechali jasně patrné zdivo.
Hlavní pozornost návštěvy i obyvatel směřovali svým návrhem na hlavní dominantu bytu, jíž je pár velikých oken hledících přímo na budovu lvovské opery.
Tento dojem ještě podpořili proměnou nízko položeného širokého okenního parapetu v lavici s několika sedáky. Právě toto místo se nepochybně stane tím nejoblíbenějším, protože funguje jako jakýsi meziprostor. Člověk zde sedící jako by byl stále uvnitř obývacího pokoje, zároveň ale je i trochu mimo něj a má možnost kochat se výhledem ven.
Stejně hezký výhled si pak mladí lidé užijí i v kuchyni. K oknu je totiž připojen jídelní stůl. Partneři se tak při jídle nebudou dívat jeden na druhého, ale ven.
Hezkým nápadem v kuchyni je pak přiznání poněkud „tmavého” kouta, jímž kuchyň bez rozsvícení prostě je. Celou její zadní stěnu proto architekti nechali černou, na ni nechali vytvořit malbu otevřeného starého obloukového okna vyvedenou pouze bílou barvou. Všímavý návštěvník si pak brzy uvědomí, že i ono nabízí „výhled” na budovu opery.
Hledáme nejhezčí rodinné vánoční stromečky
Ozdobený stromeček je možné o Vánocích nalézt snad v každé české rodině. Když se na Štědrý večer rozzáří, rozlije se po celé domácnosti tajemná atmosféra, na niž se těší nejenom děti, ale i dospělí.
Jak vypadá ten váš? Je designově dovedený k dokonalosti? Anebo na něj věšíte tradičně památeční ozdoby po babičce? Zdobíte stromeček v pokoji, anebo jej máte venku, na zahradě?
Na adresu bydleni@novinky.cz nám do 20.12.2018 pošlete fotografii (orientovanou na šířku) s vaším vánočním stromečkem a připojte pár zajímavých informací o něm. Přehlídku těch nejhezčích vám přineseme v článku o Vánocích v rubrice Bydlení.