Článek
Architekti na pozemku o ploše 165 čtverečních metrů navrhli dvoupodlažní dřevostavbu s jednoduchým otevřeným plánem. V přízemí je blízko vstupu kuchyň, na ni navazuje jídelní zóna volně následovaná obývací zónou.
Nejzazší prostor v přízemí je tradiční japonská místnost s rohožemi. Za ní se vychází ven na malou dřevěnou terasu. Po straně interiéru je dřevěné schodiště, po němž se vystupuje do horního patra. Tam je ložnice rodičů s vlastní šatnou a velký dětský pokoj.
Samotná stavba zabírá na pozemku plochu 77 čtverečních metrů, obě patra pak obyvatelům nabízejí celkovou plochu podlah 123 čtverečních metrů.
Zajímavým řešením domu je práce se světlem a s jeho otevřením. Vzhledem k úzkému pozemku (přibližně 7x23 m), po jehož stranách brzy vyrostou další domy, nemohli architekti dost dobře otvírat dlouhé boční strany domu. Okna tam umístěná by brzy zastínily sousední domy, navíc by tak připravovala obyvatele o veškeré soukromí.
Architekti proto vymysleli pro dům tvar dvou na sebe položených kvádrů, přičemž horní je užší než spodní. Díky tomu nad hlavním koridorem v přízemí mohli ve střeše vytvořit pás světlíků, jimiž je vnitřek domu osvětlován. Prosklené jsou v maximální míře také čelní a zadní strana domu.
„Místo je obklopeno idylickými přírodními scenériemi. Proto jsem měl pocit, že až tam budou stát domy hustě vedle sebe, zbyde venku už jenom málo místa, což bude škoda. Proto jsem se snažil najít způsob, jak uchovat co nejvíce z exteriéru a nabídnout jej majitelům k využívání,” vysvětluje architekt Sumiou Mizumoto důvod vytvoření malé terasy a především chodby osvětlené shora, která je od společenské zóny oddělena jen vizuálně - dlažbou.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.