Článek
Zakladatelem Startup Village neboli startupové vesničky je nizozemský architekt Julius Taminiau a jeho studio Julius Taminiau Architects. Zaujala ho možnost proměnit nepoužívané opuštěné místo s kontejnery v dynamický a inspirující prostor a vytvořit levné a jednoduché kanceláře.
Podle něj jde o součást sociálně-kulturní změny, kdy si chudší lidé pořizují nemovitosti v dosud méně prosperujících lokalitách. A právě kontejner má předpoklad stát se dokonalým kancelářským prostorem pro začínající firmy.
Projekt pro amsterdamský Science Park je pouze dočasný. Je možné ho však znovu postavit.
Architekt vidí kontejner jako metaforu pro garáž, ve které měla spousta velkých společností svou první kancelář (jako třeba Apple a Microsoft). Umístěním všech těchto "garáží" vedle sebe a na sebe pak vznikla celá dynamická vesnice.
Celý prostor by měl inspirovat k mezioborové spolupráci a podněcovat výměnu znalostí. Ve startupové vesničce proto nechybí společenské prostory, jako je kavárna, zasedací místnosti, náměstí a prostory pro akce, které vybízejí k setkávání a interakci.
Znovu využité kontejnery jsou umístěny kolem velkého společného náměstí, které lze využívat pro velké venkovní akce.
Přepravní kontejnery mají jednoduché základy, nacházejí se jen na betonových dlaždicích. Okna jsou ze dřeva, interiéry pak mají stěny z dřevotřísky. Kontejnery jsou zcela izolované, vzduchotěsné a vytápěné nízkoenergetickým topením.
Cílem bylo i vytvoření malého biotopu s výsadbou zeleně v okolí kontejnerů i na jejich střechách. Zelené střechy fungují také jako nádrž na dešťovou vodu a vzduchový filtr.
Rozměry kontejnerů (2,4 x 6 metrů) jsou ideálním prostorem pro začínající firmy a poskytují cenově dostupné a uzamykatelné kancelářské prostory.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.