Článek
Máme-li doma alergika, astmatika, domácího mazlíka, investice do kvalitní čističky vzduchu se vyplatí. Její výběr podřídíme tomu, jak velkou místnost chceme čistit.
Větší část dne tráví dospělí v práci a děti ve škole, takže se k umístění čističky vzduchu primárně nabízí ložnice, v níž organismus během spánku regeneruje.
Tři kritéria
Velikost místnosti je důležitá pro zjištění množství čištěného vzduchu v m3. Někteří výrobci uvádějí v technických listech, pro jakou plochu místnosti je výrobek vhodný.
Někdy se dozvíme informaci o výkonu, tj. množství vzduchu v m3, které vyčistí za hodinu. V takovém případě vynásobíme výšku, šířku a délku konkrétní místnosti a výsledek ještě vynásobíme třemi, v případě, že interiér obývá astmatik, alergik, raději čtyřmi. Konečný násobek určí, jaký minimální výkon v m3 potřebujeme.
Většina výrobků slibuje odstranění kolem 90 % nečistot (prachu, pylu a dalších alergenů) ze vzduchu díky soustavě filtrů. Kombinace několika filtračních stupňů bývá doplněna UV lampou hubící mikroorganismy.
Některé typy neutralizují pachy, ionizují vzduch. Zajímáme se, jaké nečistoty filtry odstraňují a jak často je musíme měnit. Inteligentní přístroje jsou opatřené senzory, které výkon čištění přizpůsobí skutečnému znečištění vzduchu v místnosti.
Chceme-li se v klidu vyspat, neměla by čistička vzduchu překročit hlučnost 30 dB, která se rovná běžnému šepotu. Na trhu najdeme i čističky přepínající mezi běžným a tichým nočním režimem.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.