Článek
Současným trendem v bytovém textilu je optické sjednocení barevných odstínů, vzorů a výtvarných motivů povlečení s ručníky a osuškami v koupelně vedle ložnice, někdy i s jídelním prostíráním.
Na výběr samozřejmě mají také ti, kteří upřednostňují větší pestrost. Především digitální tisk přenáší na tkaniny, ideálně na bavlnu, originální realistické fotografie i abstraktní malby.
Využít můžeme kvalitní obrázky a fota vlastní výroby. Reaktivní barvy prosáknou vlákno do hloubky, takže potisk nebledne ani neomezuje uživatelský komfort.
Jak nakupovat
Před nákupem nového povlečení přeměříme vlastní peřiny i polštáře. Klasický rozměr pro povlak polštáře je 70 x 90 cm a pro povlak přikrývky 140 x 200 cm.
Lidé vyššího vzrůstu uvítají prodlouženou délku pro peřinu 140 x 220 cm nebo francouzské míry 200 x 220 cm.
Vyzkoušíme, jak je materiál příjemný na omak. Zajímáme se o jeho savost a kvalitu zpracování, případně o antipeelingovou úpravu omezující tvorbu žmolků.
Určující je také gramáž daná hustotou tkaní, jemností a pevností příze. Běžné je rozmezí 115-130 g/m2. Důležitá je i srážlivost, její obvyklé hodnoty se pohybují od 3 do 5 %.
Dalším údajem může být tzv. dostava tkaniny, což je počet osnovních a útkových nití na šířku a délku 1 cm. Čím vyšší číslo dostavy, tím je látka hustěji tkaná a odolná, např. denim má 25,5/16,5 na 1 cm.
Praktické je zapínání na umělohmotný zip, takže zkontrolujeme jeho plynulý pohyb. Pozor na froté s vyšší smyčkou nebo chlupatý mikroplyš, u nichž zip občas zadrhává o vlas.
Oblíbená bavlna
Bavlna pro ložní prádlo bývá 100% nebo v různém poměru s příměsí. Na dotek je příjemná, přitom vyniká vyšší pevností, odolností a netvoří žmolky. Označení deluxe slibuje vyšší gramáž 145 g/m2.
Ze 100% bavlny jsou krep, střídavě hladký a zvrásněný, který nemusíme žehlit, a hřejivý flanel. Na rozdíl od chladivějšího krepu ho využijeme především v zimních měsících. Dobře absorbuje vlhkost. Povrch má speciálně upravený tzv. počesáním na vnější straně látky, krátké chloupky připomínají plyš.
Z česané výběrové bavlny nebo mako bavlny se vyrábí tzv. jersey s přirozeným leskem. Neublíží mu šetrná sušička. Mimořádně lehký a jemný je také bavlněný satén z kvalitní česané bavlněné příze. Dlouhá jemná vlákna v atlasové vazbě vytvářejí hustou a pevnou strukturu s leskem na lícové straně.
Výjimečnost damašku spočívá v reliéfním vzoru, v němž se střídají třpytivé a matné plochy. Damašek je mimořádně hebký a odolný. V zimě zahřeje, v létě lehce chladí. Dědí se z generace na generaci, své vlastnosti si uchovává přes 20 let. Nabízí také nežehlivou úpravu.
Směsové a jiné tkaniny
Polybavlna sestává ze 35% podílu bavlny a ze 65 % z polyesteru. Je lehká, jemná a prodyšná. Rychle schne, minimálně se mačká a nemusí se téměř žehlit. Je cenově dostupná.
Moderní bambusové povlečení tvoří většinou 50 % bambusových vláken a 50 % česané bavlny. Tká se z jemné příze v atlasové vazbě, je nemačkavé. Typická je pro něj výjimečná savost a vzdušnost.
Mikrovlákno ze 100% polyesteru připomíná na dotek hedvábí. Rychle schne, mačká se jen minimálně. Krepové povlaky z mikrovlákna (mikrokrep) se nemusí vůbec žehlit.
Satén z polyesteru vzbuzuje v lesklé variantě dojem luxusu. Někdy bohužel elektrizuje. Povrch je choulostivější na zatrhnutí nitek - pozor na prstýnky, náušnice a drápky zvířecích miláčků. Satén i mikrovlákno v létě chladí, v zimě udržují tělesnou teplotu.
Milovníci přírody sázejí na len. Je vysoce odolný a levnější než damašek. Jeho problémem je však mačkavost. Při nešetrném praní se sráží, při rychlém ždímání dochází k polámání vlákna.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Správné praní
Ložní textil před prvním použitím vypereme podle doporučení výrobce.
Ideální jsou materiály, které snesou teplotu 60 °C, jež hubí roztoče.
Povlečení pereme vždy naruby a zapnuté.
Ždímáme na nižších otáčkách, max. 700.
U jemné látky nepoužíváme aviváž, nežehlíme ji, jen urovnáme dlaní.